SME

Hospodárstvo žiada prešetriť využitie prostriedkov Sario

Ministerstvo hospodárstva žiada prešetriť využitie štátnych prostriedkov akciovou spoločnosťou Sario. Ide o prípad poskytnutia finančných prostriedkov na podporu exportu a zahraničných investícií. V rámci tohto programu nám Brusel v roku 1999 poskytol ...


Bývalá členka predstavenstva spoločnosti Sario (stojaca na stole) a jej bývalý generálny riaditeľ (stojaci dole) na jednej z osláv, kde bol okrem ich spolupracovníkov prítomný aj jeden člen vlády.



FOTO – ARCHÍV

Ministerstvo hospodárstva žiada prešetriť využitie štátnych prostriedkov akciovou spoločnosťou Sario. Ide o prípad poskytnutia finančných prostriedkov na podporu exportu a zahraničných investícií. V rámci tohto programu nám Brusel v roku 1999 poskytol šesť miliónov euro, ich využívanie však Európska komisia nedávno pozastavila. Jej auditori tak urobili po zistení, že naša strana nesplnila ich presné požiadavky na zastrešenie programu pod vládnu organizáciu. Išlo o Memorandum o porozumení a o zriadení agentúry plniacej takýto program. Pri organizácii jeho zastrešovania vykonala naša strana niekoľko nepochopiteľných krokov, ktoré mali v Bruseli vyvolať nevôľu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O čo ide

Šesť miliónov euro na podporu exportu a zahraničných investícií mali od roku 1995 čerpať dve zložky – ministerstvo hospodárstva a akciová spoločnosť Snazir. Tej presunul národný koordinátor programu Phare jeden milión európskej meny. Jediným vlastníkom Snaziru bol v tom čase Fond národného majetku. Spoločnosť v priebehu dvoch rokov prostriedky nevyčerpala, ich sedemdesiat percent sa presunulo do roku 1997 a dočerpali sa v roku 2000. Vtedy už v Snazire figurovalo nové vedenie, ktoré sa zmenilo po nástupe Dzurindovho kabinetu.

V tom čase vypracovali bruselskí auditori odporúčanie pre vládu SR, aby sa prostriedky netrieštili, a takisto im prekážalo, že organizáciu, ktorá ňou financovaný projekt zastrešuje, nevlastní vláda, ale fond.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo hospodárstva preto postavilo v roku 1999 nový projekt na zlúčenie jeho zložky s Fondom na podporu zahraničného obchodu, ktorý mal čerpanie piatich a pol milióna euro zastrešovať. Novelu takéhoto zákona potom minister Ľubomír Harach predložil koncom roka 1999 na rokovaní vlády.

Nejasnosť prvá

Táto myšlienka konvenovala aj Bruselu, v decembri 1999 to prerokúval klub ekonomických ministrov. Ivan Mikloš ako šéf tohto klubu však odporúčal novelu neschváliť, a tak sa nový projekt zastavil.

Chyba prvá

Uznesením vlády 301 v roku 2000 sa Fond na podporu zahraničného exportu zrušil, Snazir sa pre tzv. zlý imidž v Bruseli premenoval na Sario a akcie tejto organizácie mali prejsť z FNM na šesť ministerstiev a Úrad vlády SR.

Toto uznesenie však vláda prijala v rozpore so zákonom 303 o rozpočtových pravidlách – štát v tom čase nemohol kupovať akcie!

SkryťVypnúť reklamu

Chyba druhá

Vláda zákon narýchlo novelizovala – tak, aby mohla kupovať akcie. V januári 2000 teda bolo pripravených na podporu programu 5,5 milióna euro a čakalo sa, kedy vstúpi novela do platnosti. Keď sa tak konečne stalo, ukázalo sa, že ministerstvá nepočítali s kúpou akcií Sario od FNM, nenaplánovali si ich v rozpočtových kapitolách a dostali sa do problému – nemali na odkúpenie týchto akcií peniaze!

Začiatkom tohto roka už začala Európska komisia strácať trpezlivosť. Vláde SR údajne tlmočila, že ak si nedá záležitosti okolo zastrešujúcej organizácie do poriadku, projekt môže byť zrušený. Naša strana preto urýchlene vyslala do Bruselu posolstvo, že všetko je na úspešnej ceste riešenia.

Chyba tretia

V máji 2001, krátko po vyhlásení vlády, však vyšiel v Slovak Spectator článok predsedu predstavenstva Sario, a. s., Alana Sitára, o tom, že spoločnosť je pred bankrotom. Európska komisia sa tak z novín dozvedela, že hoci vláda SR deklaruje skoré vyriešenie zastrešenia programu financovaného Bruselom, skutočnosť má byť odlišná. Komisia zároveň vyslovila nesúhlas s obchodnými aktivitami Sario. Napriek tomu im boli začiatkom júna poskytnuté ďalšie štátne prostriedky vo výške 6 miliónov 111-tisíc korún na prevádzkové a kapitálové výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Nejasnosť druhá a krok na nápravu

Naprávať pokazené sa začalo až 30. augusta. Valné zromaždenie Sario zmenilo svoje stanovy, odvolalo všetkých členov predstavenstva a zvolilo nové. Agentúra plánovala získať odborníkov z Phare, ktorí mali mať skúsenosti s podporou exportu. Smelé plány nového vedenia však vydržali len mesiac a už 3. októbra väčšinoví akcionári odhlasovali vstup organizácie do likvidácie a vznik príspevkovej organizácie MH SR. Takej, akej vznik už koncom roka 1999 navrhoval minister Harach!

A aby nebolo rôznych organizačných zmien málo, agentúre sa vrátil pôvodný názov Snazir.

Pozitívum

Pozitívom v celej kauze je minimálne to, že ministerstvo hospodárstva nikdy nepreviedlo majetok Európskej komisie na majetok spoločnosti Snazir, resp. Sario. Ten sa momentálne presúva do štátnej príspevkovej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Nejasnosti ďalšie

Ministerstvo hospodárstva v súčasnosti žiada, aby sa NKÚ dodatočne pozrel na hospodárenie s prostriedkami, ktoré boli spoločnosti zverené. Už v máji sa totiž muselo spoločnosti vypomáhať s dlhom okolo päť až šesť miliónov korún – spoločnosť vraj nezaplatila peniaze napríklad za sociálne a poistné dávky. Dnes sa to ukazuje aj ako trestnoprávna zodpovednosť – ak má spoločnosť väčšie pohľadávky ako vlastný majetok, musí sama vyhlásiť konkurz. Hoci bolo jej základné imanie len milión 534-tisíc, Sario to neurobilo a škoda sa navyšovala.

Krok na nápravu č. 2

Vláda svojím uznesením 788 z 22. augusta odporučila Najvyššiemu kontrolnému úradu, aby sa pozrel na využívanie finančných prostriedkov Európskej komisie spoločnosťou Sario. NKÚ tak podľa Dagmar Hlavatej z MH SR neurobil – napriek tomu, že to bolo jeho povinnosťou, v zmysle novely zákona 303 o rozpočtových pravidlách. Kontrola sa mala vykonať aj z dôvodu, že sa majetok akciovej spoločnosti prevádza na majetok príspevkovej organizácie štátu. Povinnosťou NKÚ je navyše kontrolovať aj nakladanie s majetkom FNM a jej akciových spoločností – Sario bolo jednou z nich a už v máji jej šéf predstavenstva hovoril o spoločnosti ako o údajne krachujúcom projekte.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa tak nestalo, nik z kompetentných netuší.

Záverom

Po opätovnej žiadosti o prešetrenie prípadu ministerstvom hospodárstva je pravdepodobné, že ho NKÚ zaháji v najbližších dňoch. Odhliadnuc od pozitívneho alebo negatívneho výsledku je však už dnes jasné jedno – komplikácie s podporným programom pre Slovensko krajine skôr nepomohli.

DAŠA MATEJČÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 060
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 364
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 311
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 447
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 628
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 613
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 388
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 895
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR
Patrizia Gucci.

Nájomnú vraždu si objednala jeho exmanželka Patrizia Reggianiová.


TASR

Sportnet

zľava Miloš Bubela (Nitra) a Mislav Rosandič (Košice)

Košice vykročili za víťazstvom gólom už v tretej minúte.


TASR
Radosť hokejistov Brna

Kometu potiahol štyrmi gólmi fínsky útočník.


a 1 ďalší
FC Barcelona - RCD Mallorca: ONLINE prenos zo zápasu 33. kola La Ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 33. kola La Ligy: FC Barcelona - RCD Mallorca.


Róbert Boženík

Sporným bodom ostáva mena prestupovej čiastky.


SkryťZatvoriť reklamu