Ankara 4. novembra (TASR) - Možnosť anexie tureckej severnej časti Cypru v prípade prijatia ostrova do Európskej únie (EÚ) po prvý raz otvorene priznal predseda tureckej vlády Bulent Ecevit v rozhovore pre dnešné vydanie ankarského denníka Milliyet.
"Existujú dva spôsoby integrácie Turecka a Severocyperskej tureckej republiky: úplná anexia alebo udelenie štatútu autonómie" severnej časti rozdeleného ostrova, povedal premiér pre liberálny denník Milliyet.
Ide o prvé verejné vyhlásenie B. Ecevita, v ktorom otvorene priznal úvahy Ankary o anexii medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej federatívnej republiky v prípade úspechu integračných snáh (gréckej) Cyperskej republiky do EÚ.
Autonómny štatút severného Cypru by podľa tureckého premiéra znamenal samosprávu vo vnútorných záležitostiach, ale závislosť na Ankare v otázkach zahraničnej politiky a obrany. Severocyperská turecká republika je už dnes od Turecka silne ekonomicky závislá kvôli medzinárodnému embargu, ktoré bolo na ňu uvalené po jej vyhlásení v roku 1983.
Tzv. Afroditin ostrov je rozdelený od invázie tureckej armády v roku 1974, ktorá bola reakciou na štátny prevrat gréckych extrémistov, snažiacich sa o pripojenie Cypru k Helénskej republike.
Po tureckej intervencii sa na ostrove vytvorili dva sektory: grécky na juhu a turecký na severe. Turecký štát na severe vyhlásili v roku 1983, ale jeho existenciu okrem Ankary neuznala žiadna iná krajina. Na ostrove dodnes pôsobí asi 35.000 tureckých vojakov.
S prijatím gréckej časti ostrova do EÚ nesúhlasí ani Severocyperská turecká republika, ani Turecko, ktoré sa samo o vstup do únie pokúša od roku 1999. Preferujú scenár vytvorenia konfederácie oboch častí Cypru a jej spoločného prijatia do EÚ.
S predstaviteľmi oboch ostrovných komunít sa v piatok stretol emisár OSN pre Cyprus Alvaro de Soto, ktorý sa snaží obnoviť od januára zablokované rozhovory o budúcnosti rozdelenej krajiny. V pondelok a utorok emisár navštívi aj Ankaru a Atény.