Američania bombardovali tie isté pozície hnutia Taliban, ktoré boli terčom pri predchádzajúcich troch leteckých útokoch v minulú nedeľu, utorok a štvrtok. Pozície Talibanu sú západne od rieky Kochša a stoja oproti prvým zákopom Severnej aliancie.
Podľa opozičnej Severnej aliancie sú zintenzívňujúce sa letecké útoky účinné a oslabujú talibanskú obranu. Taliban však tvrdí, že morálka jeho bojovníkov na všetkých frontoch zostáva silná.
Afganskí fundamentalisti dnes taktiež oznámili, že počas noci zostrelili južne od Kábulu americký vrtuľník.
Helikoptéra bola údajne zostrelená pri streľbe v okrese Navúr v provincii Ghazní, keď sa pokúšala zachrániť ďalší vrtuľník, ktorý sa krátko predtým zrútil v tejto oblasti, informoval predstaviteľ talibanského ministerstva informácií Karí Fazíl Rabí.
Pri oboch incidentoch zahynulo podľa Rabího 40 až 50 Američanov.
USA v noci nadnes priznali, že ich bojový vrtuľník sa zrútil v piatok počas misie v Afganistane. Pri nehode utrpeli zranenia štyria členovia posádky. Dôvodom havárie však bolo zlé počasie. Všetkých členov posádky sa podarilo zachrániť a odviezť do bezpečia na palube ďalšieho amerického vrtuľníka.
Poškodený stroj na zemi následne zničili americké bombardéry F-14 Tomcat. Týmto spôsobom zabránili, aby príslušníci Talibanu vrtuľník rozobrali a využili pre vlastné potreby, predovšetkým na propagandistické ciele.
Washington uviedol, že v dôsledku zlého počasia havaroval a zmizol aj nepilotovaný špionážny stroj amerického letectva Predator. Konštatoval však, že ani jeden z havarovaných strojov nezostrelil Taliban, ale v oboch prípadoch bolo príčinou nehody zlé počasie.
Hľadaný saudskoarabský multimilionár Usáma bin Ládin medzitým vo videonahrávke, ktorú dnes odvysielala katarská satelitná televízna stanica al-Džazíra, vyhlásil, že USA "nemajú dôkazy, ktoré by oprávňovali letecké údery proti Afganistanu".
Bin Ládin slovne napadol vedúcich predstaviteľov arabského sveta, ktorých označil za "neveriacich", a kritizoval aj Organizáciu Spojených národov (OSN). Podľa neho je OSN "nástrojom zločinu" proti moslimom.
x x x x x
Talibanu blízka agentúra AIP sídliaca v pakistanskom Péšavare dnes oznámila, že vládnuce afganské hnutie Taliban popravilo obesením troch prívržencov bývalého afganského kráľa Muhammada Záhira.
Poprava bola vykonaná v piatok v Dehrvade v provincii Uruzgan. Trojica patrila podľa AIP do skupiny 25 "provokatérov" a prívržencov niekdajšieho monarchu, ktorých zatkli vo štvrtok.
Úlohou skupiny bolo vytvoriť v Afganistane protitalibanskú koalíciu. Vodcu sprisahancov, člena afganskej opozície Hamida Karzaja blízkeho kruhom bývalého afganského kráľa Muhammada Záhira evakuovali z Afganistanu v americkej helikoptére, vyhlásil v Islamabade veľvyslanec Talibanu Abdal Salám Zaíf.
Karzajov brat Ahmad Wali Karzaj však dnes v telefonickom rozhovore pre agentúru AFP dementoval správu o odlete Hamida Karzaja z Afganistanu a označil ju za "neopodstatnenú". A.W. Karzaj konštatoval, že jeho brat je stále v Afganistane v provincii Uruzgan.
Taliban medzitým prepustil francúzskeho reportéra Michela Peyrarda v meste Džalalabád na východe krajiny. Taliban ho zadržiaval od 9. októbra pre podozrenie zo špionáže.
Taliban upustil od podozrenia zo špionáže voči Peyrardovi a dvom pakistanským reportérom, ktorí ho sprevádzali.
x x x x x
USA a Veľká Británia prikázali všetkým bankám, aby zmrazili kontá 25 organizácií považovaných za teroristické. Oznámil to dnes britský minister financií Gordon Brown.
Na zozname skupín so zablokovanými kontami sú okrem iného separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA), Pravá IRA, niekoľko radikálnych palestínskych skupín vrátane Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP), Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) a Strana kurdských pracujúcich (PKK).
Podľa Browna je tento krok ilustráciou odhodlanosti USA a Británie urobiť všetko pre zlikvidovanie finančných zdrojov teroristov.