Vatikán 18. mája (TASR) - Vysoký americký kardinál vo Vatikáne obvinil vládu Spojených štátov z "morálneho zlyhania" a zavádzania v Iraku. Upozornil tiež, že vojna vážne poškodila budúce vzťahy s arabským svetom.
V rozhovore pre júnové vydanie časopisu Inside the Vatican kardinál James Francis Stafford, bývalý arcibiskup z Denveru pracujúci vo Vatikáne od roku 1996, okrem toho vyhlásil, že zneužívanie irackých väzňov bolo dielom "barbarov".
Podľa Stafforda boli dôvody pre začatie vojny v Iraku "morálnym zlyhaním", pretože neexistoval presvedčivý dôkaz o zbraniach hromadného ničenia.
"Prečo prezident, viceprezident a minister obrany hovorili, že existovalo bezprostredné ohrozenie mieru americkej spoločnosti blízkym použitím zbraní hromadného ničenia, ktoré by malo prísť z Iraku, buď priamo alebo prostredníctvom al-Káidy?" opýtal sa kardinál. "Prečo to hovorili, keď nemali priame dôkazy?"
Stafford, blízky pápežovi Jánovi Pavlovi II., sa podľa vlastných slov obáva, že zneužívanie irackých väzňov americkými vojakmi bude mať dlhodobé následky pre vzťahy s Arabmi a moslimami.
"Moslimovia sú pobúrení a skutočne podvedení, pretože irackej spoločnosti vnucujeme ten istý druh života, o ktorom sme hovorili, že ich od neho zachránime. Je to presný opak toho, čo sme povedali, že ideme robiť," uviedol kardinál.
"Nielenže sme iracký ľud ponížili, ale sme ich aj podviedli. Podviedli sme arabské národy," dodal Stafford s otázkou: "Toto produkuje americká demokracia? Muži a ženy, ktorí, hneď pod povrchom, sú barbari... Toto produkujeme?"
Pápež sa dôrazne postavil proti vojne v Iraku a vyslal svojich emisárov k americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi i irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi v snahe odvrátiť konflikt.