BRATISLAVA 18. mája (SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu odsúdili krok Európskej únie, ktorá sa v pondelok rozhodla schváliť kontroverznú dohodu s USA o poskytovaní údajov o pasažieroch leteckých spoločností americkým bezpečnostným agentúram. Ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok súhlasili, že americkým úradom budú poskytované podrobné údaje o obyvateľoch únie cestujúcich do Spojených štátov amerických, čo USA označili za nevyhnutný nástroj boja proti terorizmu.
Poslanci EP však prijatie tejto dohody ostro kritizovali. Napriek tomu, že rozhodnutiu nemohli priamo zabrániť, minulý mesiac hlasovali za to, aby bola dohoda súdne napadnutá a vyzvali vlády krajín EÚ, aby sa zdržali dohody s Washingtonom, "kým súdny dvor nevynesie odporúčanie o kompatibilite poskytovania údajov" s právom EÚ. Poslankyňa EP Johanna Boogerdová-Quaacková po prijatí dohody vyhlásila: "Ministri preukázali obrovskú aroganciu tým, že pozdvihli svoje rozhodnutie nad rozhodnutie najvyššieho súdu únie, ktoré malo padnúť v krátkom čase."
Poslanci EP ďalej obvinili EK z podriaďovania sa prehnaným požiadavkám USA týkajúcich sa množstva poskytovaných informácií o cestujúcich (34 rôznych údajov) ako aj dĺžky archivovania údajov (údaje o cestujúcich budú mať americké bezpečnostné orgány k dispozícii tri a pol roka). Komisia však argumentovala, že sa jej podarilo dosiahnuť výhodnejšie podmienky, ktoré zahŕňajú možnosť monitorovať poskytovanie údajov európskymi leteckými spoločnosťami tretím krajinám. Podľa nej bude dohoda tiež prínosná pre európske aerolínie, ktoré už museli predtým poskytovať údaje americkým úradom a zároveň čeliť obavám na jednej strane z porušenia Európskeho zákona na ochranu súkromia, a na druhej strane výstrahám USA o uvalení pokuty alebo zrušení pristávacích práv v prípade, ak by nespolupracovali.