
SpaceShipOne na snímke z 8.apríla 2004, ktorú poskytla Scaled Composites, založená spoluzakladateľom Microsoftu a miliardárom Paulom Allenom. Druhý let SpaceShipOne nad kalifornskou púšťou Mojave 13.mája 2004, počas ktorého dosiahla výšku 64 km, vytvoril rekord v oblasti civilného letectva.
Foto: AFP PHOTO/HO
Los Angeles 14. mája (TASR) - Skúšobný pilot Mike Mevill (62) sa stal vo štvrtok prvým človekom, ktorý sa v rámci súkromného výskumného projektu ocitol na okamih vo vesmíre, presnejšie povedané na jeho hraniciach so zemskou atmosférou.
Mevillom pilotovanú loď SpaceShipOne najprv vynieslo lietadlo White Knight do výšky 15 kilometrov, kde ho po necelej hodine vypustilo. Odtiaľ mu trvalo 55 sekúnd, kým sa dostal na okraj vesmíru. SpaceShipOne dosiahol výšku 211.400 stôp, teda niečo vyše 64 kilometrov. Hoci vesmír podľa definície začína až 100 kilometrov nad zemským povrchom, Mevill sa ocitol až v mezosfére, kde nebo už nie je modré, ale čierne ako uhoľ.
Po 55 sekundách letu v ústrety kozmu Mevill vypol raketový pohon a nechal svoju vesmírnu loď voľne plachtiť. Následne prešiel do voľného pádu, ktorý brzdili iba stabilizátory. Keď loď dorazila do spodných vrstiev atmosféry, zapol motory a pristál na letisku v kalifornskom Mojave.
"Dal by som milión dolárov, aby som si to mohol ešte raz zopakovať. Vidieť modrú oblohu, ako celá sčernie, je vrcholom mojej kariéry," povedal Mevill po pristátí.
Podstatnú časť projektu financoval spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen. Hoci výška nákladov sa utajuje, experti odhadujú, že vývoj stál asi 25 miliónov dolárov (854,2 milióna Sk).
SpaceShipOne postavila Scaled Composites. Jej šéf Bob Rutan navrhol aj lietadlo Voyager, ktorému sa podaril v roku 1986 nonstop oblet zemegule s jediným natankovaním. Loď SpaceShipOne prihlásili do medzinárodnej súťaže X Prize (Cena X). Firma alebo súkromná osoba, ktorej sa podarí katapultovať do výšky 100 kilometrov kozmickú loď s najmenej jednočlennou posádkou, dostane od rovnomennej nadácie desať miliónov dolárov (vyše 329 miliónov Sk). Podmienkou však je, že let sa musí zopakovať v priebehu dvoch týždňov. Do súťaže sa prihlásilo 26 tímov zo siedmich štátov.