Washington 17. mája (TASR) - Spojené štáty americké zverejnili dnes výročnú správu o výsledkoch svojho úsilia zameraného na zlepšenie situácie v dodržiavaní ľudských práv vo svete. V správe vyzdvihli predovšetkým výsledky dosiahnuté v Iraku.
Zverejnenie správy americkým ministerstvom zahraničných vecí sa oneskorilo o 12 dní z obavy, aby nebola zle vysvetlená vzhľadom na nedávny škandál okolo zneužívania irackých väzňov americkými vojakmi.
"Boli sme svedkami, ako sa v posledných týždňoch otriasli niektoré naše ideály a inštitúcie po šokujúcom odhalení porušovania ľudských práv Američanmi v Iraku," priznal námestník šéfa americkej diplomacie Richard Armitage.
Podľa neho nestačí potrestať tých, ktorí nerešpektovali stanovené kritériá. Je potrebné zanechať pozitívne dedičstvo, ktoré rozširuje a ochraňuje ľudské práva i demokraciu vo svete, zdôraznil Armitage.
Dokument na 270 stranách sumarizuje americké úspechy v oblasti dodržiavania ľudských práv v období rokov 2003-2004. Správa informuje o programoch, ktoré v Iraku iniciovali Spojené štáty a Washingtonom financované organizácie na podporu rešpektovania ľudských práv v tejto krajine. Ide predovšetkým o vytvorenie ministerstva pre ľudské práva a vzdelávanie pracovníkov v oblastiach spravodlivosti, polície a bezpečnostných síl.
Správa tiež opisuje úsilie vyvinúť tlak na blízkovýchodné krajiny ako Saudská Arábia, aby zintenzívnili demokratické reformy. Kritizuje, že procesy v nich vo všeobecnosti prebiehajú za zatvorenými dverami a obžalovaní nemajú prístup k právnikovi.
Spojené štáty pripravujú medzinárodnú iniciatívu zameranú na demokratické a ekonomické reformy v regióne, ktorú chcú oficiálne spustiť neskôr v priebehu roka.
Správa ďalej konštatuje, že USA získali v Komisii OSN pre ľudské práva podporu pre rezolúcie odsudzujúce Čínu a Kubu za ich porušovanie. Kritizuje tiež Izrael za búranie palestínskych domov a poukazuje na úlohu USA pri sprostredkovaní politickej krízy v Gruzínsku.
Powell v predslove správy ocenil mierový prechod moci v Gruzínsku, upozornil však, že krajina musí po páde Eduarda Ševardnadzeho a za vlády nového prezidenta Michaila Saakašviliho naďalej budovať demokratické inštitúcie.