Moskva 17. mája (TASR) - Kjótsky protokol pre obmedzenie emisií skleníkových plynov nemá vedecké opodstatnenie a vystavil by ruské hospodárstvo ohrozeniu, uviedli poprední vedci v oficiálnom odporúčaní prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
V dokumente, ktorý dnes získala tlačová agentúra Reuters, Ruská akadémia vied tvrdí, že globálny dohovor by nestabilizoval skleníkové plyny ani v prípade, ak by nadobudol účinnosť.
Akadémia pripravila svoje hodnotenie na žiadosť Putina, ktorý môže dohodu zmariť, ak ju odmietne postúpiť parlamentu na ratifikáciu. Viacerí diplomati očakávajú, že rozhodnutie o záležitosti padne do konca týždňa.
Dohoda zaväzuje krajiny k zníženiu emisií plynov spôsobujúcich globálne otepľovanie. Do platnosti vstúpi, ak ju ratifikujú rozvinuté štáty zodpovedné za 55 percent emisií. Keďže najväčší znečisťovateľ - USA - od protokolu odstúpili, rozhodujúcim je 17-percentný podiel Ruska.
V Rusku sa pred 20. májom, dobrovoľným termínom pre štátne inštitúcie na poskytnutie odporúčaní Putinovi, zintenzívnila diskusia o záležitosti.
Jeden z prezidentových poradcov dohodu napadol ako "medzinárodný Osvienčim", ktorý zadusí zotavujúcu sa ruskú ekonomiku. Kľúčové hospodárske ministerstvá a popredné firmy ju podporujú s tým, že ekonomiku neohrozuje.
Podľa medzinárodných pozorovateľov by Moskva súhlasom nič nestratila, pretože postsovietsky ekonomický pád znížil emisie v Rusku o najmenej štvrtinu. Malo by tak nadbytočnú kapacitu a s tou by mohlo obchodovať s krajinami, ktoré prekračujú svoje kvóty.
Rusko váhalo, či má dobrovoľne súhlasiť s obmedzovaním emisií, no podľa akadémie vied to nemá zmysel, pretože dohoda aj tak nezastaví globálne otepľovanie.
"Kjótsky protokol je neúčinný pre naplnenie cieľov Rámcového zhromaždenia OSN o klimatických zmenách, pre ktorých splnenie bol vytvorený," uvádzajú ruskí vedci.