SME

EÚ bude mať od roku 2007 malé zásahové jednotky

Brusel 17. mája (TASR) Ministri obrany členských štátov EÚ odsúhlasili dnes v Bruseli plán, podľa ktorého bude mať únia od roku 2007 malé bojové jednotky ...

Brusel 17. mája (TASR) Ministri obrany členských štátov EÚ odsúhlasili dnes v Bruseli plán, podľa ktorého bude mať únia od roku 2007 malé bojové jednotky v sile asi 1500 vojakov schopné urýchlene zasiahnuť v krízových oblastiach.

Podľa návrhu vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu by v roku 2007 mala mať únia takýchto jednotiek deväť, pričom niektoré z nich by mohli byť funkčné už od roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každá jednotka sa má skladať z 1500 vojakov a má byť schopná zásahu v teréne do desiatich dní po rozhodnutí EÚ, pričom dĺžka zásahu by nemala presiahnuť niekoľko mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Typickým príkladom nasadenia takýchto jednotiek by podľa expertov z okolia Solanu bola žiadosť OSN. "Ak napríklad Bezpečnostná rada OSN požiada o podporu humanitárnej misie v Sudáne, únia bude pripravená vyhovieť tejto žiadosti," vysvetlil jeden z expertov.

Na malých zásahových jednotkách, ktoré budú súčasťou veľkej európskej sily rýchlej reakcie, sa chce podieľať aj Slovensko. "Niektoré krajiny, najmä väčšie, deklarovali schopnosť mať národnú jednotku, ale menšie, medzi ktoré sa radíme aj my, sme za multinárodné jednotky," povedal novinárom slovenský minister obrany Juraj Liška.

V najbližších dňoch bude o možnej spoločnej jednotke rokovať s belgickým partnerom a v rámci Vyšehradskej štvorky očakáva spoluprácu s Poľskom. "Podľa mojich informácií totiž Česká republika bude takúto jednotku vytvárať s Nemeckom," vysvetlil Liška.

SkryťVypnúť reklamu

Plán vytvoriť malé zásahové jednotky dostanú v júni na schválenie lídri členských krajín, ktorí sa zídu na summite 17.-18. júna. Pôvodne s touto myšlienkou prišli Francúzsko a Veľká Británia, neskôr sa k nim pripojilo Nemecko.

Ministri dnes tiež potvrdili zámer prevziať na konci tohto roka od NATO mierovú misiu SFOR v Bosne. "Je dôležité, aby členské štáty vyčlenili dostatočné a primerané kapacity (pre túto misiu)," zdôraznil Solana. Slovensko podľa Lišku neuvažuje pri odovzdaní misie z rúk NATO do EÚ o zmenách v počte slovenských vojakov v SFOR, ktorých tam v súčasnosti pôsobí osem.

Ministri ďalej s uspokojením prijali prípravu európskej obrannej agentúry, ktorá bude mať na starosti rozvoj obranných kapacít, výskum obstarávanie a výstroj. "Nikto nespochybňuje, že agentúra začne fungovať 1. januára 2005," povedal Liška s tým, že Slovensko sa chce do jej činnosti plne zapojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 473
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 257
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 700
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 540
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 177
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 052
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 1 987
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 5
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu