Cambridge 17. mája (TASR) - Prvé homosexuálne páry si dnes povedali svoje áno na radnici v americkom štáte Massachusetts, ktorý ako prvý zo štátov americkej Únie legalizoval manželstvá homosexuálov.
Massachusetts sa tak dnešným rozhodnutím pridalo k Holandsku, Belgicku a trom kanadským provinciám s najväčšou populáciou. Všeobecne sa očakáva, že takéto manželstvá zlegalizujú aj zvyšné provincie Kanady. Doteraz sa páry rovnakého pohlavia mohli sobášiť na území USA v San Franciscu, častiach New Yorku a oregonskom Portlande - avšak vnímalo sa to ako akt občianskej neposlušnosti.
Tanya McCloskeyová (52) a Marcia Kadishová (56) z bostonského predmestia Malden sa stali s najväčšou pravdepodobnosťou prvým párom, ktorý splnil požadované právne podmienky na uzavretie manželstva. Presne o 9.15 h miestneho času pracovníčka radnice Margaret Druryová vyhlásila: "Na základe zákonov štátu Massachusetts vás týmto vyhlasujem za manželov."
Radnica v Cambridge, považovanom za baštu liberálov, začala úderom polnoci vydávať prvé žiadosti na uzavretie manželstva snúbencami rovnakého pohlavia ako prvá. V priebehu niekoľkých hodín o uzavretie manželstva požiadalo viac ako 260 párov. V dave sa však tlačilo najmenej 5000 osôb, príbuzných, priateľov a známych homosexuálnych párov.
Cestu k tomu otvorilo rozhodnutie Najvyššieho súdu štátu Massachusetts z novembra minulého roku, keď dal za pravdu siedmim homosexuálnym párom, ktoré podali žalobu za diskrimináciu. Súd rozhodol, že upierať jednotlivcovi právo na ochranu, výhody a povinnosti občianskeho zväzku len preto, že mieni uzavrieť manželstvo s osobou rovnakého pohlavia, je v rozpore s ústavou.
Najvyššia súdna inštancia dala úradom štátu Massachusetts šesť mesiacov na prípravu všetkých náležitostí súvisiacich so svadobným obradom. Guvernér Massachusetts Mitt Romney vydal nariadenie, podľa ktorého sa nesmú sobášiť páry z iných amerických štátov. Týmto chce zabrániť tomu, aby sa z Massachusetts stal štát sobášnej turistiky, podobne ako Las Vegas.
V Bostone začal dnes proces vybavovania dokumentov potrebných k uzavretiu manželského zväzku aj jeden zo siedmich homosexuálnych párov - žalobcov - Hillary a Julie Goddridgeové. Sobáš by mali podľa všetkého uzavrieť ešte dnes.
Práve pred troma rokmi ich poslali z radnice preč, keď tam chceli uzavrieť manželstvo. Tentoraz ich osobne privítal starosta Thomas Menino.
Americké médiá počítajú s tým, že téma sa stane predmetom predvolebného boja, pretože Massachusetts je domovským štátom demokratického vyzývateľa súčasného prezidenta - senátora Johna Kerryho. Ten sa síce podobne, ako jeho protivník George W. Bush, vyslovil proti manželstvám homosexuálov, avšak zatiaľ čo Bush chce manželstvo zakotviť v ústave pod pojmom spojenie muža a ženy, Kerry sa vyslovil za registrované životné partnerstvá, ktoré by dali takýmto párom viac práv. Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina amerických občanov homosexuálne manželstvá odmieta.
2 3 20 mic juh