SME

Bútora: Prezidenta by som robil rád a dobre

Ako nezávislý kandidát získal takmer toľko hlasov ako kandidát, ktorého podporili dve politické koaličné strany. Čakal síce viac, no budúcnosť je otvorená a on je pripravený prijímať ďalšie výzvy. MARTIN BÚTORA poskytol SME rozhovor.


FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ



Ako nezávislý kandidát získal takmer toľko hlasov ako kandidát, ktorého podporili dve politické koaličné strany. Čakal síce viac, no budúcnosť je otvorená a on je pripravený prijímať ďalšie výzvy. MARTIN BÚTORA poskytol SME rozhovor.

Ako o koaličnom kandidátovi na post prezidenta sa o vás hovorilo po vašej úspešnej misii v USA, najmä vďaka vám sa tam otvárali našim najvyššie postaveným politikom dvere. Prečo na to politici zabudli?


"Toto je skôr otázka pre nich."


Nevysvetlil vám to Mikuláš Dzurinda?


"Nie. SDKÚ veľmi skoro vyštartovalo so svojím kandidátom. Mikuláš Dzurinda mi len pri inom rozhovore oznámil, že koaličným kandidátom nebudem ja, ale dajú si vlastného."


Museli ste byť sklamaný.


"Vtedy som už o tom vedel, nebolo to pre mňa až také prekvapenie. Ale ja sám som ešte nebol v tom čase definitívne rozhodnutý, či by som do toho šiel. Potreboval som čas, usadiť sa doma, overiť si, že na to mám, aj to, ako na to reagujú ľudia. Z Ameriky sa to overovať nedalo."


Nakoniec výzvu na vašu kandidatúru iniciovali umelci, ľudia z mimovládnych organizácií. Určite to nerobili bez vášho vedomia, určite ste o tom hovorili.


"To bolo zložitejšie."


Ako s Karlom Gottom? Keď ho muzikanti pasovali za kandidáta bez jeho vedomia?


"Nie. Trvalo mi dlhšie, kým som sa k tomu kroku odhodlal. Keďže som nemal stranícku podporu, bolo dôležité vedieť, či a koľko popredných osobností ma podporí. Ale aj verejne, nielen pri káve. S niektorými som komunikoval, ale organizovať som to určite neorganizoval, to robili tí, ktorí ma chceli podporiť. To, že vzniklo také silné neformálne zoskupenie ľudí, ktorí považovali moju kandidatúru za správnu, ma povzbudilo."


Predpokladali ste, že by ste sa v silnej konkurencii ako širokej verejnosti neznámy človek dostali až do boja v druhom kole prezidentských volieb?


"Moja kandidatúra nebola len intelektuálnym gestom. Od začiatku som bol občianskym a politickým kandidátom, nie straníckym. Vtedy ešte nebolo jasné, ako sa rozhodnú ďalšie strany, napríklad DS a SMK. Keby sa boli skôr a inak rozhodli predstavitelia SMK, šance dostať sa do druhého kola by neboli stratené."


Vedeli ste hovoriť s radovými občanmi? Intelektuáli to zvyčajne nevedia. Existujú príklady - Peter Zajac, František Šebej, Peter Osuský nedokázali osloviť. O čom ste sa na výjazdoch s ľuďmi rozprávali vy?


"Nemyslím, že som na týchto stretnutiach vystupoval ako intelektuál. Vystupoval som ako človek, ktorý má starosť o to, ako ľudia žijú. Okrem iného som 12 rokov robil terapeuta a pracoval som s pacientmi, ktorí mali veľké ťažkosti. Boli v rodinnej, osobnej, zdravotnej, psychickej kríze. Aj vďaka tomu nemám problém rozprávať s kýmkoľvek o najbežnejších veciach, problémoch. Myslím, že som občanov oslovil iným jazykom, iným spôsobom nazerania na svet."


Neoslovili ste ich aj tým, že ste kampaň poňali americkým spôsobom, že vás všade sprevádzala manželka. Ste naozaj celý život dvojica, alebo to bolo len súčasťou kampane?


"Sme naozaj dvojica. Pomáhali sme si so sociologickými prieskumami, robili sme spolu divadelné preklady, mnohé články a štúdie. Máme partnerský vzťah. Ani v Amerike rozhodne nebola typom ženy, ktorá iba dozerá na protokol. Podieľala sa na práci tímu, v rámci verejnej diplomacie mala aj vlastné prednášky."


Výsledok bol ale pre vás sympatický. Mali ste len o 27 hlasov menej ako František Mikloško, ktorého podporovali dve silné vládne strany s disciplinovanou členskou základňou. Tých viac než 6,5 percenta teda potešilo, alebo to považujete až za úspech?


"Vážim si dôveru toľkých ľudí. Priznám sa však, že v posledných týždňoch, po desiatkach stretnutí v mnohých kútoch Slovenska a možnosti vystupovať v celoštátnych i regionálnych médiách, som odhadoval trochu lepší výsledok."


Mohol byť lepší, najmä po poznaní vášho života. Nemáte za sebou škandály, vaša práca na americkej ambasáde bola excelentná a Slovensko posunula míľovými krokmi, pochlebovanie komunizmu u vás a celej vašej rodiny nehrozilo. Neboli ste priebojný do dôsledkov?


"Nasadil som všetky svoje sily, robil som, čo som mohol. V zásade platí, že v tých krajoch a obciach, ktoré som navštívil, som získal väčšiu podporu. A keby som bol mal o pol roka viac, bolo by to určite ešte lepšie."


Mám taký postoj k životu, že keď sa mi niečo nepodarí, skúšam to znovu a znovu. To je vaša citácia. Je aj odpoveďou na otázku, či budete kandidovať na post prezidenta o 5 rokov?


"Nevylučujem to, i keď neorientujem svoj terajší život výlučne k tomu cieľu. Pravdou ale je, že serióznejšie úvahy o budúcom slovenskom prezidentovi prídu tentokrát skôr. Ak sa parlamentné voľby uskutočnia v riadnom termíne, teda na jeseň 2006, tak predpokladám, že začiatkom roku 2007 sa o tom začne hovoriť. To zas nie je tak ďaleko."


Váš kamarát Peter Zajac v rozhovore pre SME pomerne ostro komentoval vašu kandidatúru, ktorá logicky znížila percentuálne možnosti Františka Mikloška. Rovnako vychádzate z intelektuálneho i disidentského prostredia, vaši voliči boli podobní. A vy ste navyše mali voľné ruky, oslobodené od niektorých fundamentalistických postojov KDH. Bolo vaše rozhodnutie fér, alebo nebolo fér vyjadrenie Petra Zajaca?


"Som presvedčený, že moje rozhodnutie kandidovať je v slobodnej krajine niečím prirodzeným, normálnym. Ponúkol som ľuďom alternatívu, inú, ako tá, ktorú predstavoval František Mikloško. On je silnou postavou KDH a predstavuje trochu iné hodnoty, perspektívu a víziu Slovenska. A na dôvažok - ja som nebol človekom, pochádzajúcim zo straníckej štruktúry, z tohto hľadiska som bol určite slobodnejší."


Čo bolo - úprimne - impulzom k rozhodnutiu kandidovať. Zachutila vám diplomacia, politika na aktívnej úrovni? Testovali ste svoje možnosti na získanie vyjednávacieho priestoru pre budúce postavenie pri tvorbe slovenskej spoločnosti?


"To určite nie. Naozaj som presvedčený, že toto je post a úrad, prostredníctvom ktorého sa dá dosiahnuť viac, než sa na prvý pohľad zdá. Prezident je autorita, ktorá môže pomôcť lepšej verejnej debate, oslovovať ľudí tvorivých, podporovať nositeľov priaznivej zmeny, ale pamätať aj na tých, ktorí majú slabšie šance vo svojich životoch, povzbudzovať ich. Zdalo sa mi, že Slovensko potrebuje na prahu vstupu do EÚ práve takú hlavu štátu. Robil by som to rád. A pri všetkej skromnosti si myslím, že by som to robiť aj vedel."


SDKÚ, Slobodné fórum sa po prezidentských voľbách neozvali? Neponúkli vám členstvo, spoluprácu?


"Po voľbách som dostal od občanov veľa ohlasov - mailových, telefonických, osobných. Prihovorilo sa mi napríklad mnoho mladých ľudí. Ohlasy možno v zásade rozdeliť do dvoch skupín. Jedna mi hovorila, aby som sa angažoval v stranách, ktoré tu sú, alebo založil novú stranu. Druhá hovorila, že by som mal zostať verejne prítomný. Pokiaľ ide o politikov, ozvalo sa SF, ale komunikujem aj s inými politikmi."


Mimochodom, volí každý kandidát za prezidenta seba? (smiech)


"Neviem ako ostatní, ja som problém voliť seba nemal."


Kde vidíte svoju budúcnosť?


"Nevidím ju v priamom straníckom angažovaní. Ale takisto nechcem z verejného života odísť. Vrátil som sa do Inštitútu pre verejné otázky, mám na starosti zahraničnopolitický program. Je o tom, čo bude Slovensko robiť v EÚ, v NATO, vo vzťahu ku krajinám východnej a južnej Európy. Zároveň uvažujem o spôsobe uchovania potenciálu, energie a komunikácie so 130-tisícmi ľuďmi, ktorí mi vyslovili dôveru."


To sa dá aj mimo politickej strany?


"Na jednej strane platí, že kvalitnejšie budú politické strany, čím budú mať viac odborníkov, tým to bude pre Slovensko lepšie. Na druhej strane je úplne legitímne angažovať sa vo verejnom živote aj mimo strán, napríklad v podobe nejakej komunikačnej platformy."


Nedokážem žiť bez nádeje, že aj so slušnosťou sa dá na Slovensku uspieť. Aj to ste povedali. Pripúšťate, že vzostup slovenských politikov slušnosť práve nedláždi?


"Neviem, nakoľko sa to dá generalizovať. Aj medzi súčasnými politikmi poznám desiatky ľudí zo samosprávy na dosť vysokej morálnej úrovni."


Desiatky?!


"Hovorím o samosprávach."


Hovorme o vysokej politike.


"Politici budú tým slušnejší, čím viac budú pod drobnohľadom, pod kontrolou. Inštrumentalizmu, kšeftov, obchodov, kupčenia je v politike veľmi veľa. Je to dôsledok rozparcelovania verejného priestoru medzi politické strany. Treba vyvinúť tlak, aby sa pozície neobsadzovali len politickými nominantmi, a keď, tak nech ich aspoň obsadzujú kvalitnými ľuďmi."


Politologička Szomolányiová pre Národnú obrodu povedala, že kupčenie s hlasmi je v podstate v poriadku, že sa to robí v každej krajine. Nie je to neštandardný pohľad do pokriveného zrkadla?


"K tomu treba dodať - áno, robí sa to aj v demokratických krajinách, ale zároveň sú vo všetkých tých krajinách ľudia a inštitúcie, ktoré s tým zápasia. To musíme na Slovensku zlepšiť."


Vychádzate z intelektuálneho prostredia. Vysvetlite, prečo intelektuáli chodia na stretnutia s Mikulášom Dzurindom, počúvajú tam jeho slová, porovnateľné s konšpiračnými legendami, príbehy o sprisahaniach voči jeho osobe a SDKÚ, skupinkách, škodiacich slovenskej krajine, a neozvú sa? Prečo mu nepovedia - pán premiér, nie toto nás zaujíma. Hovorme o reformách, hovorme o našom postavení v EÚ, hovorme o NATO.


"Nepovažujem za nesprávne prísť na také stretnutie. Ide o to, aby sa jeho účastníci na ňom vyjadrili, ako vidia veci. Tieto debaty môžu byť interné, ale veľmi otvorené. Politici na nich môžu dostať tvrdú spätnú väzbu."


Podľa našich informácií sa tí ľudia na stretnutiach tak tvrdo neozývajú. Počúvajú premiérove slová a väčšina uverí. Keď denník SME napíše, že sa hlásia so servilnými, respektíve žiadnymi otázkami, majster Lasica roztrpčene zauvažuje, či tam denník mal byť prítomný. Zároveň sa po takých stretnutiach typu raňajok s premiérom skrývajú pred médiami a zatajujú, že tam boli.


"Ak si politik zavolá nezávislé osobnosti a chce si vypočuť, ako sa pozerajú na danú vec, má na to právo. Takto to funguje aj v západných demokraciách. Mal by sa vytvoriť nejaký úzus, aby sa účastníci takéhoto stretnutia nemuseli skrývať, to je neprirodzené."


Tam sa ale hovorí o skupinkách a konšpiračných útokoch. Tam sa nehovorí o Európskej únii, do ktorej sme sa roky usilovali vstúpiť, o ťažkom boji vstupu do NATO.


"U prezidenta Havla alebo v americkom prostredí som mal možnosť vidieť, že sa uskutočňovali debaty politikov s ľuďmi, kde tí s pozývateľom nesúhlasili. Ba nesúhlasili vášnivo. Politik to považoval za dôležitú spätnú väzbu. Premiérove výroky o "skupinke", čo údajne škodí štátu, určite mnohých roztrpčili. Nebol som tam, neviem, kto mu to dal ako najavo. Ale ak sa napríklad niekto z Inštitútu pre verejné otázky zúčastnil na stretnutí u prezidenta, to ešte neznamená, že sa s prezidentovými názormi aj stotožnil."


Volili ste v druhom kole Gašparoviča?


"Po prvom kole som urobil to, čo som považoval za potrebné. Verejne som sa vyslovil o tom type ohrozenia, ktoré v mojich očiach predstavovalo potenciálne víťazstvo Vladimíra Mečiara. Týkalo sa to najmä aféry s údajnou podporou prezidenta Clintona. Ujali sa toho viaceré médiá, dal som ľuďom kontakt na Clintonov štáb. Pred očami sa mi totiž vynorilo, čo by nás na Slovensku mohlo čakať, keby vyhral - mám na mysli nevypočítateľnosť konania tohto muža. Myslím, že mnohí moji voliči, aj keď som im nedával odporúčania, sa rozhodli proti Mečiarovi."


Boli ste nielen poradcom prezidenta Havla pre ľudské práva, ale i jeho priateľom. Gašparovič plnil v čase svojho pôsobenia vo funkcii federálneho generálneho prokurátora Mečiarovu agendu a k Havlovi sa správal neúctivo až vulgárne. Ako ste mu mohli po tej skúsenosti pomáhať?


"Pri všetkých výhradách k Ivanovi Gašparovičovi vidím Mečiara ako problematickejšiu osobnosť."


Ste terapeut a sociológ. Mečiara ste kritizovali od začiatku jeho politickej kariéry. Povedzte ako lekár, môžu byť pravdivé špekulácie, že je predseda HZDS obeťou rovnakej choroby ako Miloš Kopecký? Maniodepresívnej psychózy?


"Pôsobil som ako terapeut, nie ako psychiater. Netrúfam si to diagnosticky posudzovať. Faktom je, že som pripomenul, na čo už poukázali slovenskí psychiatri, ktorí Mečiarovi na sklonku jeho vlády odporučili z politiky odísť. Konštatovali, že je problematická a konfliktná osobnosť. To hádam vidí i laik."


Má Gašparovič schopnosť sebareflexie?


"Neviem, osobne ho natoľko nepoznám. Vo svojom živote dostal druhú šancu, ktorú asi ani sám nečakal. Uvidíme, ako ju využije."


Pôsobíte ako človek, ktorý odpúšťa. Preto, lebo ste veriaci? Alebo odpúšťate na základe karmy a dharmy? Alebo je odpúšťanie vašou bežnou charakterovou vlastnosťou?


"Jedna vec je odpúšťanie, druhá zabúdanie. Som proti zabúdaniu. Predpokladom odpúšťania - a to je moja ľudská aj terapeutická skúsenosť - je to, aby človek, ktorý sa niečoho dopustil, dokázal uznať svoje chyby, aby mal na seba kritický náhľad. Ivan Gašparovič niečo také naznačil, uvidíme, či išlo len o taktiku pred prvým kolom. Je ale pravda, že vo verejnom priestore sa zabúdať nedá."


Posúďte sám seba, aké máte vlastnosti, aký ste?


"Stručne by som to povedal troma slovami - pokora, vízia, nádej. Pozerať sa na svoje životy s pokorou voči našim možnostiam a skutkom a najmä voči niečomu, čo je nad nami. Vízia znamená potrebu mať načrtnuté cesty, to, čo chce človek so svojím životom urobiť. Nádej znamená, že hoci nič nie je zaručené, predsa aj v najhorších situáciách môžeme dúfať. Nádej považujem za veľmi silnú antropologickú dimenziu človeka."


Ste šťastný človek?


"Ťažká otázka."


Najjednoduchšie otázky sú najťažšie.


"Určite nie som nešťastný. Môj životný postoj je niečo ako skeptický aktivizmus. Často pochybujem o tom, či sa niečo podarí a mám na to desiatky intelektuálnych aj skúsenostných dôvodov. Ale aj tak si myslím, že stojí za to pustiť sa do veci. Trebárs aj znova a znova."


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zahynuli civilisti aj armádny personál.


TASR
Atény (ilustračné foto).

Úrady zatiaľ nehlásili žiadne zranenia ani škody.


TASR

K obnoveniu financovania môže dôjsť v prvej polovici apríla.


TASR
Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu