SME

Príprava európskej ústavy vstupuje do rozhodujúcej etapy

Brusel 16. mája (TASR) Príprava európskej ústavy, ktorú sa nepodarilo prijať podľa plánu vlani v decembri, vstupuje do rozhodujúcej etapy. Ministri zahraničných ...

Brusel 16. mája (TASR) Príprava európskej ústavy, ktorú sa nepodarilo prijať podľa plánu vlani v decembri, vstupuje do rozhodujúcej etapy. Ministri zahraničných vecí 25 krajín EÚ obnovia v pondelok a utorok v Bruseli spoločné rokovania o dokumente, ktorý sa EÚ po vlaňajšom neúspechu zaviazala prijať najneskôr na summite 17.-18. júna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesiac pred kľúčovou vrcholnou schôdzkou však na stole nie je ucelený nový návrh ústavy a otvorených ostáva mnoho otázok, vrátane tých najcitlivejších.

Cieľom írskeho predsedníctva bude v pondelok a utorok na ministerskom rokovaní odstrániť zo stola čo najviac drobnejších a technických problémov, aby na lídrov počas summitu ostali len tie najzložitejšie témy.

SkryťVypnúť reklamu

Írsko pripravilo pracovný dokument, v ktorom navrhuje zamerať sa v pondelok na také otázky, ako spôsob schvaľovania rozpočtu, spoločnú obchodnú politiku, spôsob predsedníctva v Rade EÚ, právomoci Európskeho parlamentu. V utorok majú ministri hovoriť o zložení Európskej komisie, oblastiach, kde sa bude hlasovať väčšinovo a kde jednomyseľne a počas obeda aj o systéme hlasovania v Rade ministrov.

Všetky členské štáty sú si veľmi dobre vedomé dôležitosti (prijatia ústavy). Počítame s duchom odhodlania, optimizmu a oddanosti, vyhlásil pred obnovením ministerských rokovaní vysoký predstaviteľ írskeho predsedníctva.

Všetci v Bruseli sa zhodujú, že podobný krach rokovaní, ako vlani v decembri, si už únia nemôže dovoliť. To by bola doslova katastrofa, zhodujú sa diplomati. Aj preto mnohí veria, že vlády budú pri záverečných tvrdých rokovaniach na summite pružnejšie ako v decembri, a to aj v najcitlivejších otázkach.

SkryťVypnúť reklamu

Tými ostávajú a zrejme aj po ministerskom rokovaní ostanú spôsob hlasovania v Rade ministrov EÚ, rozsah väčšinového hlasovania na úkor jednomyseľnosti a budúce zloženie Európskej komisie.

Práve na systéme hlasovania stroskotal decembrový summit. Návrh ústavy predpokladal zavedenie dvojitej väčšiny 50 percent členských štátov a 60 percent populácie, najmä Poľsko a Španielsko však trvali na zložitejšom a pre ne výhodnejšom rozdelení hlasov medzi jednotlivé štáty (systém z Nice).

Zdá sa, že po piatich mesiacoch je zhoda, že riešenie bude založené na princípe dvojitej väčšiny. Stanoviť ostáva prah členských štátov i obyvateľov potrebný na prijatie rozhodnutia. Okrem scenára 50:60 sa objavujú možnosti 55:55, 55:65, Španielsko dokonca navrhlo v prípade populácie až 66 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Čím vyššia hodnota počtu obyvateľov bude, tým menej ich bude treba na blokovanie rozhodnutia a tým skôr budú Madrid a Varšava schopní zablokovať rozhodnutie, na ktorom sa dohodne veľká štvorka (Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko).

Slovensko si síce už počas vlaňajších rokovaní o ústave želalo zachovanie systému z Nice, aktívne ho však nepresadzovalo a bolo už v decembri v záujme celkovej dohody ochotné súhlasiť s dvojitou väčšinou.

Druhou citlivou otázkou ostáva rozsah oblastí, kde sa bude hlasovať väčšinovo bez práva národného veta. Tu dal Londýn veľmi jasne najavo, že neustúpi v oblasti daní, sociálnej politiky či spolupráce v trestnom práve a ohlásené referendum je varovaním, aby sa únia ani nepokúšala túto britskú červenú čiaru prekročiť. Podobný prístup má Slovensko, ktoré jasne odmieta zrušenie veta pri daniach a sociálnej politike. Doriešené nie je ešte ani budúce zloženie Európskej komisie, hoci viac-menej všetci už súhlasia, že aspoň istý čas bude mať každá krajina v exekutíve EÚ jedného zástupcu.

SkryťVypnúť reklamu

Definitívne zamietnutá sa zdá myšlienka Konventu, ktorý návrh ústavy pripravil, aby v komisii sedeli dve kategórie členov jedni s hlasovacím a druhí bez hlasovacieho práva. Írsko v pracovnom dokumente navrhuje, aby v EK mala každá krajina jedného zástupcu do roku 2014, potom dôjde k zoštíhleniu komisie a rotácii krajín na základe rovnoprávnosti.

Do úvahy pritom prichádza viacero možností: 15 členov, ako to navrhoval už Konvent, počet členov odvodený ako polovica či dve tretiny od počtu členských krajín, alebo 18 komisárov, čo by v 27-člennej únii znamenalo, že každá krajina bude mať zastúpenie počas dvoch z troch mandátov EK.

Ak pondelkové a utorkové rokovania neprinesú potrebný pokrok, zvolá írske predsedníctvo ďalšie zasadnutie šéfov diplomacií na pondelok 24. mája. Okrem ústavy sa budú ministri v pondelok zaoberať aj zahraničnopolitickými otázkami (situácia v Iraku a na Blízkom východe, príprava summitu s Ruskom, spolupráca s krajinami Perzského zálivu, rokovania s predstaviteľmi Turecka a Ukrajiny).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 095
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 783
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 647
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 427
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 598
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 591
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 253
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 862
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pierre Poilievre vedie Konzervatívnu stranu.

Hlas odovzdalo 7,3 milióna voličov.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Súd námietku preskúma dôkladnejšie.


TASR 1
Požiar v New Jersey.

Požiar spálil vyše 34 kilometrov štvorcových.


TASR
Ilustračná snímka.

Verejná doprava bude posilnená.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu