Peking 13. mája (TASR) - Severná Kórea oznámila, že nebude môcť pokračovať v rozhovoroch o riešení nukleárnej krízy, kým USA nestiahnu požiadavky na úplné zrušenie jej nukleárnych zbrojných programov.
Severokórejský delegát na pekinských rokovaniach pracovnej skupiny, Pak Mjong-kuk v piatok miestneho času povedal, že Pchjongjang je pripravený hovoriť o rozsahu, načasovaní a dĺžke zmrazenia nukleárnych aktivít KĽDR a o metódach overovania zmrazenia.
"Spojené štáty však zopakovali svoj postoj, že o tomto probléme sú ochotné rokovať len za podmienky, že prisľúbime CVID (úplné, overiteľné a nezvrátiteľné zrušenie nukleárnych programov)," povedal Pak na tlačovej konferencii. "Vyjadrili sme postoj, že nebudeme schopní pokračovať v rozhovoroch o zmrazení výmenou za kompenzáciu," dodal Pak, ktorý zároveň nechal otvorené dvere pre ďalšiu diskusiu, vrátane ďalšieho kola rozhovorov naplánovaného na piatok.
Uskutočnenie rozhovorov na pracovnej úrovni bolo dohodnuté na druhom kole šesťstranných rokovaní, ktoré sa vo februári konali v Čína.
Nukleárna kríza vypukla v októbri 2002, keď americkí činitelia uviedli, že komunistická Severná Kórea odhalila, že pracuje na tajnom programe obohacovania uránu pre zbrojné účely, čím porušila medzinárodný dohovor.
Pchjongjang, ktorý takéto priznanie poprel, odstúpil od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, vyhostil inšpektorov OSN a obnovil prevádzku zmrazeného nukleárneho komplexu.
Prvé kolo rokovaní, ktoré zatiaľ nepriniesli významný pokrok, sa konalo v auguste 2003. Na rokovaniach sa okrem oboch kórejských štátov, Číny a USA zúčastňuje aj Rusko a Japonsko.