Paríž 2. novembra (TASR) - Baktéria antraxu vraj pochádza z kmeňa Ames, ktorý izolovali odborníci v roku 1950 v americkom štáte Iowa. Neskôr kmeň predali rôznym laboratóriám vo svete. Informácie o tom poskytla vedecká pracovníčka Pasteurovho ústavu v Paríži Michele Mocková, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Odborníčka na ochorenie vyvolané baktériou antraxu v rozhovore pre francúzske médiá povedala: "Všetko nasvedčuje tomu, že stojíme pred jediným kmeňom antraxu, typu Ames. Ten sa pokladá za jeden z najnebezpečnejších zo všetkých kmeňov baktérie Bacillus antracis, ktoré existujú vo svete." Odborníci amerického Strediska na kontrolu chorôb v Atlante prišli k vyššie uvedenému záveru po genetických rozboroch kmeňa, objaveného na prvej obeti antraxu na Floride, dodala Michele Mocková.
Francúzska odborníčka ďalej uviedla, že kmeň Ames má názov podľa mesta v štáte Iowa, kde tento kmeň baktérie prvýkrát izolovali v roku 1950 na dobytku. Kmeň Ames je nebezpečný ako napríklad aj kmeň Vollum, ale ešte nebezpečnejší ako napríklad kmeň Stern. Zabíja pomerne rýchle organizmus, do ktorého prenikne, ale včas podané antibiotiká sú proti nemu účinné. Kmeň Ames najskôr uchovávali vo vojenskom laboratóriu v štáte Iowa. Neskôr baktériu rozmnožili na kultúre a predali "mnohým štátnym aj súkromných laboratóriám vo svete", ktoré chceli mať tento kmeň k dispozícii.
Odborníčka z Pasteurovho ústavu dodala, že jej laboratóriu sa podarilo objaviť očkovaciu látku, účinne pôsobiacu na infikované myši. Doteraz si spolupracovníci M. Mockovej nemysleli, že by ochorenie na antrax mohlo ohroziť človeka. Teraz možno pripustiť, že by sa začali skúšobné testy očkovacej látky na človeku, povedala Mocková pre francúzske médiá.