Berlín 2. novembra (TASR) - Aj keď vo svete silnejú hlasy, ktoré neodporúčajú Američanom letecké útoky na Afganistan v blížiacom sa pôstnom mesiaci ramadán, z histórie vyplýva, že práve islamsko-arabskému svetu neprekážal občas v boji ani tento mesiac, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Ramadán sa v tomto roku začína 16. alebo 17.novembra, v závislosti od viditeľnosti kosáčika mesiaca v nove. Je deviatym mesiacom islamského mesačného roka a končí sa po 30 dňoch pôstu, ktorý v islamskom učení znamená, že veriaci sa v čase od východu do západu slnka zrieka jedenia, pitia, fajčenia a sexu. Nástupom noci sa dostáva všetko opäť do starých koľají, až "pokiaľ moslim v rannom brieždení rozozná čiernu niť od bielej"- tak ustanovuje Korán.
Pôst počas ramadánu je jednou z piatich náboženských opôr islamu a veriacemu má slúžiť k zahľadeniu sa do seba a k sebaočiste. Ďalšie štyri opory islamu sú priznanie sa k viere, denné modlitby, poskytovanie almužny chudobným a púť do Mekky.
Pôst musia dodržiavať všetci telesne a duševne zdraví jedinci. Toto pravidlo sa však nevzťahuje na pocestných, chorých, tehotné a dojčiace ženy, deti a na starých ľudí.
Podľa výkladu islamských učencov možno od povinného pôstu oslobodiť aj telesne ťažko racujúcich ľudí, kam patria chirurgovia, ale aj vojaci. Títo si však musia vynechané pôstne dni nahradiť alebo kompenzovať almužnou chudobným.
Korán však nezakazuje viesť počas ramadánu vojnu. Nájdu sa aj moslimovia, ktorí veria, že práve tento mesiac je na boj "za oprávnenú vec" najvýhodnejší. Napokon aj sväté mesto Mekku si prorok Mohamed podmanil bez veľkých bojov v roku 630 práve v polovici pôstneho mesiaca.
Počas občianskej vojny v Libanone v rokoch 1975-90 sa boje neprerušili nikdy ani počas ramadánu. V roku 1973 nezdržal Egypt a Sýriu ani pôstny mesiac od toho, aby nevyužili na prepad Izraela najväčší židovský sviatok Jom Kippur.
Ramadán neodradil od vojny ani Irak a Irán v rokoch 1980-88. A práve počas pôstneho mesiaca v roku 1992 spáchali alžírski islamisti svoje najkrvavejšie činy.