S odvolaním sa na februárové vydanie periodika Janeďs Intelligence Digest, ktoré vydáva britský inštitút pre bezpečnostnú politiku, to v sobotu napísal budapeštiansky denník Magyar Nemzet.
Stalo sa tak iba deň po tom, čo sa na pôde francúzskeho Národného zhromaždenia v Paríži uskutočnila tlačová konferencia hovorcu spomínanej skupiny maďarských Rómov Józsefa Krasznaiho, respektíve čo poslanec francúzskych zelených Noel Mamere požiadal oficiálne miesta krajiny galského kohúta, aby prehodnotili pozitívny obraz Maďarskej republiky, usilujúcej sa o vstup do Európskej únie.
Na tlačovej konferencii, ktorú pre mimoriadny záujem museli presunúť do podstatne väčšej siene, informoval o celkovej situácii Rómov v Maďarsku aj predseda ich parlamentu, sociológ Jenö Zsigó. Práve on adresoval maďarskej vláde výzvu, aby požiadala európske štruktúry o akýsi Marshallov plán na riešenie rómskej otázky.
Rómsku komunitu zo Zámolyu podľa medzinárodne uznávaného britského periodika, ktoré sa odvoláva na zdroje rozviedky, povzbudili, aby požiadala o politický azyl s cieľom prezentovať Maďarskú republiku v omnoho horšom svetle počas prebiehajúcich, existenčne dôležitých prístupových rokovaní s Európskou úniou.
Časopis označuje za najškodlivejšiu z osvedčených metód, ku ktorým údajne opäť siahla Moskva za vlády Vladimíra Putina, tú, ktorú uplatnila voči ČR a teraz voči Maďarsku.
Tvrdenia britského periodika označuje Magyar Nemzet za opodstatnené, čo vraj potvrdzuje pracovná metóda typická pre tajné služby, ktoré podobné diskreditačné, operatívne akcie zvyknú realizovať v tretej krajine. Cestovné náklady zámolyských Rómov sa financovali z Izraela, dodáva budapeštiansky denník.
Práve v tejto blízkovýchodnej krajine môže v miliónovej komunite prisťahovalcov z Ruska žiť množstvo bývalých agentov sovietskej tajnej služby. Nezanedbateľnou skutočnosťou je, že za zámolyských Rómov sa vo Francúzsku postavili ultraľavicoví maďarskí emigranti.
Neviem o ruských priateľoch a tento nápad považujem za smiešny, uviedol v reakcii hovorca Rómov József Krasznai a dodal: "Doteraz nás spájali s Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), teraz sa karta obrátila." Všetci zainteresovaní Rómovia majú dosť rozumu a nepotrebujú byť riadení, zdôraznil a poznamenal: "Nepotrebujeme pomoc zo zahraničia, aj sami sa dokážeme ozvať. Maďarsko nám všetkým spôsobuje nezabudnuteľné bolesti."
Podpredseda Celoštátnej rómskej samosprávy Béla Osztojkán nevylúčil opodstatnenosť tvrdení britského periodika. "Môžem iba špekulovať, ale domnievam sa, že zámolyskí Rómovia by sami neboli dosiahli, aby sa ich kauzou zaoberali už aj na medzinárodnej úrovni. Na to bola potrebná väčšia pomoc z pozadia," konštatoval a dodal, že rómsku otázku by bolo treba vyriešiť doma.
Otázkou opodstatnenosti tvrdení britského periodika sa za zavretými dverami bude zaoberať aj výbor pre národnú bezpečnosť parlamentu Maďarskej republiky za prítomnosti ministra bez kresla pre kontrolu civilných tajných služieb Ervina Demetera.
Hovorca Ministerstva zahraničných vecí MR Gábor Horváth na margo kauzy pre Magyar Nemzet vyjadril v mene rezortu presvedčenie, že francúzska vláda presne pozná skutočnú situáciu Rómov v Maďarsku a presne si uvedomuje, aké úsilie vynakladajú v Budapešti na vládnej úrovni - v rozpore s tvrdeniami francúzskeho poslanca Noela Mamera - v záujme integrácie a zmiernenia problémov Rómov. Súčasne poznamenal, že ak by organizátori tlačovej konferencie boli umožnili v súlade so základnými pravidlami demokracie vystúpiť v Paríži aj trom Rómom z Ózdu, čo sa nestalo, bol by aj francúzsky poslanec mal možnosť vytvoriť si korektný a vecný názor na situáciu Rómov v Maďarsku.