Podľa predbežných výsledkov, o ktorých informovala švajčiarska televízia, takmer 90 percent voličov v nemecky hovoriacom kantóne Glarus odmietlo iniciatívu vyzývajúcu na okamžité začatie rozhovorov o vstupe do EÚ. Podobné výsledky prinieslo aj hlasovanie vo východošvajčiarskom kantóne Appenzell. Dokonca aj v «enevskom kantóne, ktorý je srdcom po francúzsky hovoriaceho regiónu a má tradične k EÚ najbližšie, podľa odhadov volebných výsledkov 58 percent voličov iniciatívu odmietlo.
Proti iniciatíve občianskeho združenia usilujúceho sa o začlenenie krajiny do európskych hospodárskych a politických štruktúr sa vyslovil aj švajčiarsky vládny kabinet. Vládna koalícia štyroch politických strán odporučila voličom hlasovať proti návrhu s tým, že chce mať voľné ruky pokiaľ ide o termín začatí rozhovorov o členstve v EÚ. Pričlenenie Švajčiarskej konfederácie do EÚ síce úplne nevylučuje, rokovania o vstupe však nechce začať pred legislatívnym obdobím rokov 2003-2007. Je preto nereálne domnievať sa, že by ich mohla ukončiť ešte v prvom desaťročí.
Švajčiarsko s jeho 7,1 milióna obyvateľov si po stáročia chráni svoju tradičnú neutralitu a priamu demokraciu, čo však nevylučuje jeho spoluprácu s EÚ. Naposledy sa o vstupe krajiny do EÚ hlasovalo v roku 1992, keď vyše polovice voličov tento návrh odmietlo.
Súčasné víkendové hlasovanie na tému Áno Európe je výsledkom kampane, ktorú podporilo 100.000 podpisov za ľudové referendum. Jeho iniciátori argumentujú, že vstup do EÚ by umožnil Švajčiarsku aktívne sa podieľať na kľúčových rozhodnutiach EÚ, ktoré aj tak v konečnom dôsledku vplývajú aj na túto krajinu.