Zákaz, ktorý začne platiť 1. júna 2005, je voči fajčiarom o niečo ústretovejší ako v Írsku - majitelia pohostinských zariadení môžu vytvoriť uzavreté fajčiarske priestory, tam však nebude možné podávať jedlá ani nápoje.
Írsko sa v marci stalo prvou krajinou sveta, ktorá zakázala fajčenie na všetkých pracoviskách. Zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách nadobudne v Nórsku platnosť 1. júna tohto roku.
Vo väčšine európskych krajín zastúpenie fajčiarov v celkovej populácii pomaly klesá - od menej ako 20 percent vo Švédsku po viac ako 60 percent medzi niektorými skupinami v Grécku, Turecku a Rusku. V USA fajčí v priemere 23 percent obyvateľov.
Niektorí majitelia švédskych reštaurácií boli proti zákazu v obave zo straty zákazníkov. Isté znepokojenie vyjadrila aj polícia, ktorá poukázala na možnosť, že fajčiari budú pred barmi vytvárať prekážky na chodníkoch.