Londýn 2. novembra (TASR) - Ak je nasadenie ťažkých bombardérov B-52 pri útokoch v Afganistane to najlepšie, čo vedia Spojené štáty urobiť, mali by sa radšej zastaviť a znova sa zamyslieť, píše v dnešnom vydaní britský denník Guardian.
Kobercové bombardovanie obranných pozícii Talibanu severne od Kábulu môže byť z pohľadu Pentagónu logickým vojenským postupom, ktorý signalizuje strategické politické rozhodnutie o agresívnejšej podpore opozičnej Severnej aliancii. Rovnako však nemusí byť ničím iným, ako len ukážkou sily, zameranou na utíšenie kritických hlasov volajúcich po viditeľných úspechoch na bojisku.
Mohutné zem otriasajúce výbuchy, obzor zatienený plameňmi a dymom a nevyberavá devastácia vysielajú jasné symbolické posolstvo svetu. Avšak všetko sú to známe príznaky zlyhávajúcej politiky, nedostatočných plánov, nejasných cieľov, exponenciálnej eskalácie a strašnej zbytočnosti.
Svet už videl Američanov kráčať touto cestou vo Vietname, Kambodži a Iraku - bez žiadneho prospešného výsledku, konštatuje Guardian. Kobercové bombardovanie pritom bez ohľadu na jeho bezprostredné dôsledky všetci okrem nezmieriteľnej americkej verejnosti vnímajú ako skutok zúfalstva podnietený zlyhaním predstavivosti.
Každý týčiaci sa stĺp dymu a prachu ešte viac zatieňuje dvojicu výškových budov, ktorých desivý pád bol príčinou tohto všetkého, uvádza denník. Ak USA nevedia urobiť nič lepšie, mali by sa radšej zastaviť a ešte raz zamyslieť - kvôli obyvateľom Afganistanu, mierovej diplomacii i vzťahom s moslimským svetom.
Ramadán a zima poskytujú šancu ustúpiť a znova zvážiť situáciu. V tejto doteraz zle vedenej vojenskej kampani neexistujú žiadni víťazi, len obete. A to jednoducho nemôže ďalej pokračovať, uzatvára Guardian.
Podobne kriticky sa dnes ku kampani vyjadruje britský denník Independent, podľa ktorého intenzívne bombardovanie prehráva na fronte propagandy a možno je úplne zbytočné. No ak by aj zbytočné nebolo, len málokto sa nechá presvedčiť, že USA v boji proti sieti al-Kajdá používajú primeranú silu.