Moskva 11. mája (TASR) - Smrť promoskovského vodcu Čečenska Achmada Kadyrova, ktorý zahynul pri nedeľnom bombovom atentáte uštedrila podľa ruských novín Moskovskij Komsomolec "tvrdú ranu sebavedomiu ruského prezidenta Vladimira Putina".
"Sotva pri svojej inaugurácii deklaroval, že zastavil hrozbu medzinárodného terorizmu, už prichádza dôkaz o pravom opaku. Politika, ktorú Kremeľ v Čečensku presadzoval, sa rúca. Je to chybná politika, ktorá nikam nevedie. Musí sa preto dramaticky zmeniť."
Ďalší moskovský denník, Gazeta, píše, že vražda Kadyrova šokovala ruskú politickú elitu. Atentát poprel informácie ruskej armády o tom, že situácia v Čečensku je pod kontrolou, že sa rýchlo normalizuje a že povstalecké sily sa postupne rozpadávajú.
A zatiaľ čo separatistickí vodcovia ako Aslan Maschadov alebo Šamil Basajev sú stále na slobode, obyčajní ľudia tak môžu podľa Gazety akurát dospieť k názoru, že situácia v Čečensku sa vôbec nenormalizuje a že iniciatívu majú práve povstalci.
Švédske noviny Aftonbladet označili Čečensko za "otvorenú ranu Ruska". Slová prezidenta Putina o odplate na nedeľný bombový útok v Groznom pripomínajú reakcie na predchádzajúce útoky.
Tvrdý postoj ale nevedie k riešeniu konfliktu. Násilie ho len ďalej zostruje. Nedostatok demokracie a slobody médií je jedným z možných vysvetlení toho, prečo sa Rusko v súčasnom období nachádza v slepej uličke, píše.
Podľa švédskej tlače zvyšok sveta má povinnosť pomôcť Rusku pri riešení čečenskej krízy. Aftonbladet tiež upozorňuje na to, že po 11. septembri 2001 utíchla kritika ruského ťaženia v Čečensku, keď sa Moskva stala spojencom vo vojne proti terorizmu.
"Európska únie ale musí hovoriť o konflikte jasne. Je zlé umožňovať Rusku väčší a väčší prístup na európske trhy a podporovať jeho členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii, zatiaľ čo mestá v Čečensku sú zrovnávané so zemou a ľudia popravovaní bez súdov," dodáva na záver Aftonbladet.