Londýn 11. mája (TASR) - Vystúpenie britského ministra obrany Geoffa Hoona v Dolnej snemovni dnes rozoberajú londýnske denníky Daily Telegraph aj Guardian, ktoré považujú za najdôležitejšie Hoonovo priznanie, že britské jednotky porušili 30 rokov starý zákaz, keď zajatcom v Iraku nasadzovali na hlavu kuklu.
Od tejto praxe musela britská armáda ustúpiť v 70. rokoch po sťažnostiach na porušovanie ľudských práv republikánskych ozbrojencov v Severnom Írsku.
Britský minister obrany v snemovni predovšetkým vyvracal tvrdenie, že Červený kríž kritizoval vo svojej februárovej neverejnej správe britskú armádu za údajné systematické týranie irackých väzňov:
"Dá sa s pokojným svedomím povedať, že Červený kríž je s naším prístupom všeobecne spokojný a označil podmienky zajatcov v našich zariadeniach za celkom dobré. Budeme s nimi aj naďalej úzko spolupracovať."
A v duchu okrídlenej pravdy, že najlepšia obrana je útok, potom minister Hoon spochybnil autentickosť fotografií uverejnených v denníku Daily Mirror, ktoré zachytávajú týranie irackých väzňov britskými vojakmi. Vyšetrovatelia z kráľovskej vojenskej polície vraj podľa neho zistili, že vozidlo, ktoré je na niekoľkých fotografiách, nebolo v čase údajného incidentu vôbec v Iraku. Okrem toho je vraj krajne podozrivé, že fotky sú čiernobiele. Je preto na zástupcoch Daily Mirroru, aby celú záležitosť uspokojivo vysvetlili.
Komentátor Guardianu Simon Hoggart sa aj napriek tomu nedomnieva, že by minister obrany v snemovni uspel. Vystúpenie Geoffa Hoona pred poslancami už nemohlo byť viac ponižujúce, hádam len vtedy, keby mu poslanci na hlavu natiahli kuklu a posmievali sa veľkosti jeho prirodzenia, dodáva.
Týranie a zlé zaobchádzanie s väzňami v Iraku vyzeralo ešte pred pár týždňami ako čisto americký problém, v posledných dňoch však zasiahlo výrazne aj britskú politickú scénu a britský premiér Tony Blair sa väzňom ospravedlnil.
V Británii sa však rozprúdila diskusia, či a ako dlho vláda o údajných pochybných praktikách v Iraku vedela a prečo nezasiahli predstavitelia vlády proti tomu už skôr. Sám premiér do tejto diskusie vstúpil so slovami, že on sám sa nemôže starať o každý väzenský tábor či zadržiavacie stredisko a že všetky vznesené obvinenia boli riadne vyšetrené. "Akékoľvek konkrétne obvinenie, o ktorom sa britská armáda alebo vláda dozvedeli, boli podľa mojich informácií riadne prešetrené," citujú noviny na záver Tonyho Blaira.