SME

Skrúcaný: Sebareflexia u Gašparoviča? Som skeptický

Na stretnutie prišiel v tričku s nápisom Rebel. Od postpuberty sa zaujíma o politiku a hoci je umelcom, ...


FOTO SME - PAVOL MAJER



Na stretnutie prišiel v tričku s nápisom Rebel. Od postpuberty sa zaujíma o politiku a hoci je umelcom, nahlas o nej hovorí. Nie vždy sú jeho slová príjemné politikom, nie vždy sa páčia občanom. Nepasuje sa však do pozície vychovávateľa - nahlas vyslovovanými názormi na spoločnosť chce hovoriť k ľuďom, ktorí sú niektorými politikmi v dôsledku menšieho množstva informácií klamaní.

Herec ŠTEFAN SKRÚCANÝ hovoril o politike zrozumiteľne aj v rozhovore pre SME.

Volili ste pred piatimi rokmi v druhom kole prezidentských volieb Schustera?

Volil.


Menšie zlo?

Áno. V tom čase som ho naozaj považoval za menšie zlo. K výraznejším zmenám u pána Schustera došlo až v priebehu výkonu funkcie. Aj keď dodnes si myslím, že najlepším slovenským prezidentom bol a zostáva Michal Kováč.


Navzdory jeho komunistickej minulosti a vzídeniu z HZDS?

Napriek tomu. Akceptujem priestor na sebareflexiu. Každý môže zmeniť svoje názory po spoznaní pravosti istých vecí a prežití konkrétnych životných situácií.


Dávate tú šancu na sebareflexiu aj budúcemu prezidentovi Gašparovičovi?

Dávam, ale som v tej veci veľmi skeptický.


Boli ste voliť prezidenta tento rok v druhom kole?

Nie.


Menšie zlo ste tu už nezaznamenávali?

Tu takmer neexistovalo. Hoci na druhý deň som prehru Vladimíra Mečiara privítal s pomerne veľkou úľavou. Napriek tomu som rád, že sa tak stalo bez môjho pričinenia.


Čo to s našou krajinou je, že 14 rokov po revolúcii sa musíme tešiť z víťazstva človeka, ktorý sa nevyberaným spôsobom správal nielen smerom ku Kováčovi, ale aj k Havlovi, ktorý nezvládol funkciu česko-slovenského generálneho prokurátora, ktorý bol v druhej ústavnej funkcii, keď sa uskutočnili všetky kroky na vylúčenie Slovenska zo spoločenstva slušných krajín?

Ťarcha toho rozhodnutia je sčasti na pleciach voličov, ktorí podcenili prvé kolo prezidentských volieb. Viedol ich k tomu iste prieskum verejnej mienky, z ktorého dlho vychádzal ako víťaz Eduard Kukan. Podcenili tú slnečnú sobotu a dali prednosť záhradke pred prezidentom. Druhou príčinou je neschopnosť dohody politických strán, koaličné strany nešli do volieb jednotne. Na Slovensku dlhodobo funguje trend, že keď sa stretnú traja, minimálne dvaja z nich chcú byť predsedami trojice.


Nepoškodili Kukanovi aj kauzy SDKÚ? Skupinka, Mojžiš, odchod Slobodného fóra, nejasnosti okolo financovania ich strany?

Určite to poškodilo, situáciu to však zásadne neovplyvnilo. Tam chýbali dve desatiny percenta. Mám veľa kamarátov a známych, ktorí si búchali hlavu o stenu, že precenili prieskumy. Hovorili si, že Kukana pôjdu podporiť proti Mečiarovi až v druhom kole - a zrazu zistili, že už netreba.


Nejde teda o horšiu z alternatív - že Slovensko má prezidenta, akého si zaslúži?

Myslím, že nie. Tak trochu si ho zaslúži koalícia - za to že neberú politiku ako službu občanom, ale ako biznis. No zlizneme si to my, radoví občania.


Mimochodom, vy ste v deň volieb predsa len volili - ako predseda poroty kráľovnú krásy, miss. Vyhral váš tip?

Áno. Víťazka spĺňala okrem estetických aj vzdelanostné a sociálne kritériá. Ísť na Miss World ako účastníčka súťaže Milionár, kde šla po 10. otázku, s tým, že má ešte 6 súrodencov a popri štúdiu robí dve zamestnania, aby pomohla rodine, je celkom dobrý begraund.


To je ideál výherkyňa miss, aký by bol ideál prezident Slovenska?

Vedel by som ho poskladať z niekoľkých slovenských politikov.


Začnime.

Mal by byť morálny a bezúhonný ako napríklad Ferko Mikloško. Mal by byť vzdelaný a rozvážny ako napríklad Ján Figeľ. Ale zároveň by to mal byť človek priebojný, človek, ktorý dokáže fabulovať, povedať myšlienky skoro v citátoch, ale osloviť aj jednoduchého voliča - niečo medzi Mikulášom Dzurindom a Vladimírom Mečiarom. A mohol by mať aj šarm a byť sympatickým mužom - niečo medzi Jánom Figeľom a Ivanom Miklošom. Taký slovenský Kennedy.


Dá sa z toho vygenerovať jeden človek?

Možno bol Eduard Kukan tým kritériám blízko. Ja by som v prípade pána Kukana odporúčal popracovať s imidžmejkrami, ľuďmi, ktorí by ho naučili razantnejšie a jednoduchšie argumentovať, pri rozprávaní sa pozerať pevne a priamo do očí alebo do kamery. Tam boli podľa mňa jeho nedostatky. Vo všetkých ostatných otázkach sa kritériám prezidenta približoval. Som zvedavý, ako politicky a ľudsky porastie vo svojej funkcii pán Figeľ a uvidíme za 5 rokov.


V roku 1998 ste robili nezištne kampaň pre SDK. V súčasnej vláde sú jej politici. Vy hovoríte o biznise, o neschopnosti dohodnúť sa. Podporovali by ste po tých skúsenostiach politickú stranu ako umelec?

Áno, ale už nie z presvedčenia, ale rovnako ako biznis. Vtedy bola iná situácia. Boli sme vyčiarknutí z európskych štruktúr, s našimi predstaviteľmi nekomunikoval žiadny predstaviteľ civilizovanej krajiny. Vtedy bol čas angažovať sa akoukoľvek mierou. Pomôcť tomu, aby Slovensko z tej cesty zišlo. Som rád, že sa to podarilo.


Vôbec nič ste tým nezískali, žiadne výhody?

Naopak, vtedy som si odpísal tretinu, ak nie polovicu sympatizantov, čo by mi posielali hlasy v anketách, chodili na naše vystúpenia. Čiže tiež som si oslabil svoju - v úvodzovkách - voličskú základňu. Na rozdiel od politikov som si ju však oslabil zadarmo. Aj preto by som to už dnes nerobil, ale takisto môžem s úľavou konštatovať, že už nie sme na takej dejinnej križovatke, ako v roku 1998. Preto môžem na politickú situáciu pozerať triezvejšie. Dnes by som už akúkoľvek podporu politickej strane bral ako dodávateľsko-odberateľské vzťahy.


Umelec je dnes klasickým podnikateľom. Na Slovensku sú však aj podnikatelia, ktorí nebudú podnikať s každým. Vy by ste tiež do biznisu s ktoroukoľvek stranou neišli?

Samozrejme. V súčasnosti by som bol ochotný zobrať ponuku na podporu od 2, 3 strán.


A to?

Momentálne akceptujem politické strany, z ktorých mám ešte stále pocit, že sú v nich ľudia, čo to myslia úprimne. Myslím si, že takými stranami sú napriek všetkému strany vládnej koalície. Samozrejme, s každou z tých strán by som istý špecifický problém mal. Ten honorár by bol teda nejakým bolestným na jeho prehltnutie.


Občan vkladal do súčasnej koalície v roku 2002 veľké nádeje, dnes je sklamaný. Čo sa s tými politikmi stalo?

Mám pocit, že druhým víťazstvom po sebe získali pocit uspokojenia a presvedčenia o tom, že sú za vodou. Že to takto bude na dlho, ak nie stále. Jednoducho, zaspali na vavrínoch a viac ako krajine a ľuďom sa začali venovať osobným politickým alebo ekonomickým ambíciám. Postavenie vlastných kandidátov na post prezidenta do istej miery chápem, ich ponechanie a možnosť nedohody však vidím ako nohu vo dverách. Ako politický kalkul, ktorý si nakoniec odnesú občania. Za politické hry zaplatíme my.


Stmelí ich to?

Na Slovensku je jedným z najťažších povolaní prognostik. Nič nie je nemožné. Politický vývoj na Slovensku je akási sínusoida. Je tu možnosť, že opozičný prezident stmelí koalíciu, ale je tu aj možnosť, že časť koalície bude hľadať iné druhy spojenia - so Smerom.


Vy ste politickú satiru robili roky, a tak ste museli premeny politikov pozorovať priam v profesionálnej rovine, máte ich naštudovaných. V čom sa zmenili?

U jednotlivcov to definovať neviem, skôr vcelku. U niektorých začal prevládať akýsi pocit istoty, že voličská základňa na Slovensku je taká zastabilizovaná, že o voliča netreba bojovať. Že sa môžu venovať sebe, svojim politickým stranám, ambíciám. Z tohto dôvodu si myslím, že časť koalície robí namiesto politiky biznis.


Ktorá?

V mojich pocitoch by sa tam isto vybavil niekto z SDKÚ, asi by šlo o mená pertraktované v médiách. ANO zase vidím ako stranu, ktorá stojí a padá s jedným mužom. Z časti KDH a SMK mám zase istý pocit neústupčivosti, hraničiacej so sektárstvom. Nezľavenia z istých princípov, ktoré sú nie vždy racionálne. To sa týka aj prezidentských volieb. Ferko Mikloško je môj kamarát, človek, ktorého si nesmierne vážim, morálna zástava tejto krajiny. Keď však viem, že je nezvoliteľný a trvám na jeho voľbe, je to nepochopiteľné. Je to taký malý slovenský taliban.


Sme už naozaj krajinou skorumpovaných politikov?

Myslím, že nie. Prežívame veľké turbulencie, čo je však po 40 rokoch nesamostatnosti normálne. Sme nesmierne dravý, životaschopný národ, máme šancu napodobniť Írsko a mnohých ďalších politicko-ekonomických žralokov. Neobávam sa, že by sme sa stali juhoamerickou krajinou.


Keď umelci v auguste cez SME odkázali premiérovi, že nerozumejú kauze skupinka a Mojžiš, povedali ste, že Dzurinda by to mal verejne vysvetliť. Pozval vás s ďalšími osobnosťami spoločenského života na raňajky. Aké sú jeho vtedajšie argumenty s dnešnou situáciou - Generálna prokuratúra jeho výpoveď označila za nepreukaznú.

Na tých raňajkách som to cítil podobne. To, čo nám porozprával, má logiku, ale je to tvrdenie proti tvrdeniu bez dôkazov. Bolo nám povedané, že musela byť odstránená skupinka, ktorá lobovala za isté tendre, no kde je záruka, že to nebolo z dôvodu nainštalovania inej skupinky? A to sú veci, o ktorých môžeme polemizovať donekonečna.


Chápete reakciu Mojžiša podaním žaloby za 10 miliónov?

Chápem to, že každý má právo sa brániť a snažiť sa očistiť svoje meno.


Aký má dnes umelec vo verejnosti hlas? Je to tak ako kedysi, že ľudia volili aj na základe svojich obľúbených hercov?

Mám pocit, že množstvom angažovaní sa za rôznych politikov, rôzne politické strany, sa to devalvovalo, oslabilo. Napriek tomu som presvedčený, že gro umeleckej obce správny inštinkt má. V žiadnom prípade nechcem umelcov nadhodnocovať nad ostatných, ale sú jednoducho bližšie pri zdroji informácií, majú osobné kontakty na politikov, majú vycibrenú intuíciu. Bolo by úžasné, keby sme mali takých vnímavých občanov, ktorí by si dokázali uvedomiť, že človek s väčším množstvom informácií a prehľadom im vie aspoň ukázať cestu. O hercoch sa hovorí, že sú tiež inžinieri - inžinieri ľudských duší. Psychológovia. To asi platí. Poviem to inak - je lepšie byť zamestnancom firmy, ktorá prosperuje, ako byť šéfom takej, ktorá krachuje.


Títo umelci sa však rozdelili aj v otázke odchodu Slobodného fóra od SDKÚ.

Asi je to tak. Existuje tu aj alternatíva, aby vláda fungovala v súčasnej zostave, len so zmeneným premiérom. Podľa mňa by to bol alibizmus. Konanie v duchu slogana - nefunguje nám auto, prestriekajme karosériu. Dajme novú farbu, motor zostane. To je podľa mňa absurdné. Iste, niektorí ľudia sa pozerajú skôr na farbu auta, tým by sa aktivita Slobodného fóra mohla javiť prijateľná. Rozumný šofér však vie, že na aute je dôležitejší motor.


Dzurinda teda ako hnací motor, ktorý síce vidí za každým druhým rohom sprisahanie, ešte podľa vás funguje.

Netvrdím, že ide stopercentne, ale mám pocit, že ho máme možnosť vymeniť len za motor s menším obsahom.


Ktorému ministrovi by ste okamžite predĺžili mandát na ďalšie obdobie?

Hoci s mnohými ortodoxnými metódami KDH nesúhlasím, je mi sympatická práca ministra Palka.


O Chmelovi, ktorý zastrešuje umeleckú obec, sa naopak hovorí, že pre nich nič nerobí. Nerobí?

Neviem to posúdiť. Som atypickým človekom v kultúre - nikdy som nebol registrovaný v žiadnej štátnej inštitúcii, na voľnej nohe som od skončenia VŠMU. Mojím posledným šéfom bol Mikuláš Huba a veľmi sa teším, že to tak je. Ja si myslím, že kultúra nepotrebuje riaditeľa. Nepotrebuje osobitné ministerstvo. Možno by naozaj stačilo, aby fungovala sekcia na nejakom inom ministerstve, spravujúca národné knižnice, galérie a pamiatky.


Prečo sa politike stále tak intenzívne venujete? Nepovedali ste si nikdy - prácu robím dobre, som zaplatený, objavujem sa v anketách popularity, idem sa venovať len tomu umeleckému podnikaniu a rodine?

Neviem to definovať. Rozhodne nemám politické ambície. Zo svojej práce vyžijem relatívne slušne. Nie som bohatý, ale ani chudobný. A načo byť najbohatší na celom cintoríne? Život s politikou beriem akosi samozrejme. Žijem na Slovensku, žije tu moja rodina, deti. Preto chcem, aby Slovensko bola slušná, civilizovaná krajina. Aj tí, ktorí volia najväčších gaunerov, volia v dobrej viere. Sú nimi skrátka oklamaní. Preto mám pocit, že im ešte treba trochu otvoriť oči.


Ste taký štátotvorný?

Neberiem na seba právo im tie oči otvárať. Môžem sa mýliť, ani ja nemám patent na rozum. S kamarátmi sa len snažím byť nápomocný dobrej veci.


Čo hovoria kamaráti - dokáže súčasná koalícia zmobilizovať všetky sily tak, aby dokončila nielen reformy, ale aj funkčné obdobie?

Podľa mňa momentálne iná alternatíva pre Slovensko neexistuje. Len dokončiť reformy a s touto koalíciou. A veriť, že postupne vyrastie nová generácia európskych politikov na Slovensku, ktorí prevezmú žezlo. Mnohí americkí milionári sú potomkami amerických mafiánov. Tak dúfam, že nová politická generácia bude potomkami tých našich politických mafiánov, ktorí, verím, budú postupne strácať na Slovensku vplyv.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 725
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 102
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 262
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu