Londýn 1. novembra (TASR) - Vážne porušovanie ľudských práv v Afganistane pripisuje Amnesty International (AI) v dnešnej správe nielen radikálnemu islamskému vládnucemu hnutiu Taliban, ale aj opozičnej Severnej aliancii.
Podľa správy, ktorú medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv zverejnila dnes v Londýne, vykonávala afganská opozičná Severná aliancia v minulosti masové popravy, mučenie a svojvoľné zatknutia.
Správa prináša prehľad porušovania ľudských práv rôznymi vládami v Afganistane od roku 1978. Budúci držitelia moci sa podľa AI musia zaviazať dodržiavať ľudské práva. Za spáchané zločiny by mali byť páchatelia bez rozdielu a prihliadania k politickému prospechu potrestaní, keďže "neexistuje mier bez spravodlivosti".
"Nemali by sa poskytovať žiadne amnestie, omilostenia či podobné opatrenia, ktoré by zabránili objasneniu pravdy," uvádza správa. Ak by páchateľom v rámci politického riešenia poskytli beztrestnosť, "poškodilo by to budúcu ochranu ľudských práv".
AI má podľa vlastných vyjadrení k dispozícii dokumenty, podľa ktorých jednotky Severnej aliancie kvôli príslušnosti k určitému etniku alebo Talibanu zabíjali civilistov, väznili ich alebo inak zneužívali. V roku 1997 neďaleko severoafganského mesta Šebargan objavili vyše 20 masových hrobov s približne 2000 obeťami tohto vyčíňania. Okrem toho terajšia opozícia využívala detských vojakov.
AI tiež v správe kritizuje medzinárodne uznanú afganskú vládu exilového prezidenta Burhanuddína Rabbáního za to, že začiatkom 90. rokov zaviedla islamské právo pomocou neľudských trestov ako amputácie či kameňovanie.
Na druhej strane sa aj Taliban dopustil masakry tisícok civilistov, obyvateľov násilne vyháňal z domovov a zadržiaval a mučil tisíce väzňov. Počas vlády hnutie vážne obmedzilo ženy v prakticky všetkých životných situáciách, pričom súdy vynášajú za porušovanie prísnych nariadení kruté tresty.
Mohutné porušovanie ľudských práv podľa kritiky AI podnietili aj medzinárodné dodávky zbraní bojujúcim skupinám v Afganistane. Do krajiny dovážali v 80. a 90. rokoch zbrane USA i ich spojenci zo západnej Európy, štáty bývalého Sovietskeho zväzu, Pakistan, Saudská Arábia, Irán či Slovensko, dodáva podľa agentúry APA Amnesty International.