Paríž (TASR) - Dva vedecké tímy francúzskeho Pasteurovho inštitútu oznámili, že sa im podarilo získať syntetickú látku, ktorá pri pokusoch na myšiach preukázala protirakovinové účinky. Prvé výsledky ich projektu publikoval v týchto dňoch odborný magazín The Journal of Immunology.
Výskum, ktorý organizovala skupina imunológov a biochemikov vedená profesormi Claudom Leclercom a Sylviou Bayovou, vyústil do vytvorenia syntetickej vakcíny MAG (Multiple Antigenic Glycopeptide). Nová vakcína funguje na klasickom princípe: vpichom sa dostane do organizmu, ktorý začne vyrábať protilátky.
Obsahom vakcíny je na peptid naviazaný antigén Tn, ktorý sa nachádza na povrchu buniek napadnutých rakovinou. Aj keď sa antigén Tn nevyskytuje pri všetkých druhoch rakoviny, jeho prítomnosť je dokázaná pri rakovine prostaty, hrubého čreva, pľúc a prsníkov.
Vedci Pasteurovho inštitútu zatiaľ úspešne testovali vakcínu na myšiach. Zatiaľ čo prevenčné očkovanie zabránilo vzniku rakoviny so 70-90-percentnou úspešnosťou v závislosti od množstva vpichnutej vakcíny, terapeutické očkovanie umožnilo vyliečiť až 80 percent pozorovaných myší.
Podľa Clauda Leclerca uskutočnený výskum predstavuje významný krok na ceste k vakcíne proti rakovine. "Ešte sme nezačali výskum vakcíny na ľuďoch. Zatiaľ pokračujeme v pozorovaniach s humanizovanými myšami, ktoré majú geneticky upravené bunky podobné ľudským. Hoci kompletné výsledky týchto pozorovaní budú známe až o niekoľko mesiacov, už teraz dúfame, že sa nám podarí nájsť partnerov pre nasledujúcu fázu projektu, ktorá ráta s testovaním vakcíny na ľuďoch."