Káhira/Ramalláh 8. mája (TASR) - Zriadenie palestínskeho štátu v budúcom roku, ako to predpokladá tzv. cestovná mapa, je podľa amerického prezidenta Georgea W. Busha "nerealistické a ťažké" vzhľadom na násilie a zmeny v palestínskom vedení.
Palestínsky prezident Jásir Arafat však v dnešnej reakcii takýto názor odmietol. Novinárom v Ramalláhu povedal, že vznik palestínskeho štátu do roku 2005 je "viac než realistický", pretože podľa podpísaných dohôd mal byť vyhlásený ešte v rokoch 1998 alebo 1999.
V rozhovore pre dnešné vydanie egyptských novín al-Ahram Bush zároveň ubezpečil, že Spojené štáty naďalej stoja za mierovým plánom pripraveným "kvartetom" sprostredkovateľov, ku ktorým patria tiež OSN, EÚ a Rusko.
"Domnievam sa, že časový plán týkajúci sa zriadenia palestínskeho štátu v roku 2005 už nie je tak realistický, ako bol pred dvoma rokmi. Avšak, myslím si, že by sme mali dôrazne presadzovať jeho čo najskoršie vytvorenie," povedal Bush.
Palestínskemu premiérovi Ahmadovi Kurájovi americký prezident pripomenul, že "je čas prísť s novým (palestínskym) vedením", ktoré by sa postavilo teroristom a zriadilo inštitúcie vedúce k vytvoreniu štátu.
Bush odmietol poskytnúť záruky v dvoch pre Arabov citlivých otázkach - toho, že palestínsky štát bude zahŕňať takmer celé Predjordánsko a že palestínskym utečencom umožnia vrátiť sa do oblastí dnes ležiacich v Izraeli. Podľa Busha by o nich mal nový palestínsky štát priamo rokovať s Izraelom.
Americký prezident sa v rozhovore tiež opakovane ospravedlnil za konanie amerických vojakov v Iraku, ktorí ponižovali väzňov. Pripustil, že táto záležitosť sa odrazila na zhoršení pohľadu na Spojené štáty v regióne.
Bush vyhlásil, že USA čelia na Blízkom východe "ťažkým časom", pretože ľudia v regióne nerozumejú ich zámerom, ktorými sú podľa jeho slov vybudovať slobodné a mierové spoločnosti a brániť bezpečnosť USA. Napriek kritike chce naďalej presadzovať balíček reforiem pre "širší Blízky východ".
V súvislosti s Irakom Bush uviedol, že chápe frustráciu Iračanov, ktorých väčšina podľa nedávneho prieskumu pokladá USA za okupačnú moc. "Ak by som bol Iračanom a opýtali by sa ma, či som šťastný, že niekto vedie moju vládu za mňa, odpoveďou by bolo nie, chceme viesť našu vládu sami," povedal.
To podľa Busha zdôrazňuje dôležitosť odovzdania moci Iračanom v Iraku podľa plánu 30. júna. Vyzval tiež na pomoc s prechodom od OSN, pre ktorú by podľa neho bola "dobrou úlohou" pomoc pri príprave volieb na január.