Bratislava 8. mája (TASR) - V každej z 53 afrických krajín sa obchoduje s deťmi. Vyplýva to z najnovšej štúdie Detského fondu OSN (UNICEF), ktorú prezentovala aj slovenská pobočka.
Podľa hovorkyne UNICEF Slovensko Zuzany Alnerovej je dokument prvým pokusom analyzovať situáciu súvisiacu s predajom ľudských bytostí. Najčastejšími cieľovou stanicou, kam predané africké deti odchádzajú, sú krajiny stredného východu, ale aj európske štáty.
Z 34 percent afrických krajín smeruje obchod do Európy, z 26 percent na stredný východ a do arabských krajín. Veľmi časté je aj obchodovanie vo vnútri afrického štátu. Odohráva sa v ôsmich z 10 krajín.
Alnerová označila za alarmujúce zistenie, že deti sa využívajú ako darcovia orgánov. UNICEF by sa týmito zisteniami mal ďalej zaoberať. Uviedla, že príčin, prečo dochádza k obchodovaniu s deťmi, je viacero. Zo štúdie však vyplýva, že najčastejšie dochádza k predaju v dôsledku vojnových konfliktov, ekonomických kríz a diskriminácie.
Bieda môže vyvolať zúfalú situáciu pre mnoho žien, ktoré sú ochotné vzdať sa svojich detí za určitú odmenu, aj keď veľakrát vedia, že ich čaká smrť. Inými dôležitými faktormi sú sexuálne a ekonomické vykorisťovanie, vrátane dopytu po lacnej pracovnej sile.
UNICEF vidí východisko vo vzdelávaní, prijímaní opatrení trestajúcich vykorisťovanie detí a monitorovaní ohrozených skupín.