Senátna verzia, ktorá počíta len s ľudovým hlasovaním o vstupe ČR do Európskej únie, a vládny návrh o referende dnes prešli do druhého čítania. Oboma normami sa teraz bude zaoberať ústavno-právny výbor snemovne.
Vládny návrh predpokladá, že prezident vyhlási všeľudové hlasovanie, pokiaľ bude podaný návrh, aby občania rozhodli o zásadných otázkach vnútornej alebo zahraničnej politiky štátu. Zákon vymedzuje, čo môže a čo nemôže byť otázkou referenda.
"Referendum sa môže konať, pokiaľ väčšina niektorej z komôr parlamentu alebo vláda bude požadovať, aby občania zásadnú otázku vnútornej alebo zahraničnej politiky štátu posúdili v referende," upresnil vicepremiér Pavel Rychetský. Zákon tiež zahŕňa možnosť, aby sa o zásadnej otázke v referende hlasovalo na základe všeobecnej iniciatívy, teda na základe petície podpísanej najmenej 300.000 občanmi oprávnenými hlasovať.
Práve otázka vstupu do EÚ zaujíma v predlohe významné miesto. Oproti predchádzajúcemu návrhu vláda teraz priamo stanoví povinnosť rozhodovať o vstupe do únie hlasovaním v referende. Naviac formuluje otázku, na ktorú by mali občania odpovedať.
Na rozdiel od predchádzajúceho vládneho variantu pre prijatie nejakého rozhodnutia v referende nie je potrebná nadpolovičná účasť občanov oprávnených hlasovať. Návrh predložený v referende bude prijatý, ak sa zaňho vysloví nadpolovičná väčšina občanov, ktorí sa referenda zúčastnili.
Doterajšiu absenciu inštitútu referenda vníma Zemanova vláda podľa Rychetského ako významný demokratický deficit.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) zt juh