Berlín 1. novembra (TASR) - Narodila sa ako Maria Magdalene Dietrichová v Berlíne 27. decembra 1901. Kým však ako 20-ročná vstúpila do sveta filmu, pochopila, že s týmto kresťanským menom sa hviezdou nestane. Preto spojila prvú a poslednú slabiku svojich krstných mien a tak vznikla Marlene Dietrichová, jedna z najväčších legiend strieborného plátna.
Po smrti hollywoodskej divy v Paríži v roku 1992 jej telo preniesli do Berlína a pochovali po boku matky. Berlín teraz organizuje sériu osláv na počesť stého výročia jej narodenia. Dietrichová získala obrovskú popularitu počas druhej svetovej vojny, keď spievala a vystupovala v amerických a britských vojenských táboroch v Európe. Čoskoro si v Hollywoode vďaka sérii románikov s mužmi i ženami vyslúžila prezývku "bohyňa lásky".
Výstava s názvom Forever Young (Navždy mladá), venovaná životu Marlene Dietrichovej, v súčasnosti prebieha v Múzeu filmu na Potsdamer Platzi v Berlíne. Na tomto mieste sú od polovice 90. rokov vystavované herečkine kostýmy, klobúky, šperky a róby, tvoriace súčasť jej majetku v hodnote päť miliónov dolárov.
Kuriozitou je, že na otázku týkajúcu sa jej veku herečka vždy odpovedala rozlične. V priebehu 30. rokov si opakovane ubrala štyri, päť rokov. Pravdepodobne sa obávala, že by ju kvôli veku neobsadzovali do hlavných úloh.
Keď odmietla počas druhej svetovej vojny produkovať filmy v Nemecku, nacistické úrady z pomsty publikovali kópiu jej rodného listu, odhaľujúceho jej skutočný vek. Dietrichová však bola v tom čase už taká slávna, že ľudia si túto skutočnosť nevšímali.
K stému výročiu jej narodenia sa na pultoch kníhkupectiev objavilo i množstvo literatúry o jej živote. Autormi jednej z publikácií s názvom Marlene Dietrich sú Peter Riva, speváčkin 51-ročný vnuk žijúci v New Yorku a spisovateľ Jean-Jacques Naudet. Kniha obsahuje i doteraz neuverejnenú korešpondenciu Dietrichovej a jej milencov, ako i nežné listy amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya, jej dlhoročného obdivovateľa.
V rozhovore počas výstavy Riva vyhlásil, že jeho kniha je skutočne sériou predstáv o hviezde, ktorých sa herečka počas svojho života už nezbavila. Podľa Rivu si Dietrichová počas života držala médiá od tela, preto i váhala s uverejnením niektorých materiálov.
Knižočku o Dietrichovej vydal i miestny filmový historik a archivár Peter Sudendorf, ktorý mal za úlohu postarať sa o jej majetok, ktorý po jej smrti naplnil 680 kufrov a škatúľ.
"Marlene bola veľmi inteligentná. Bola tiež sfingou pre tlač, sa stala mýtom...pretože odmietla dať svoju osobnosť úplne k dispozícii médiám," tvrdí Sudendorf. Dodáva tiež, že jej parketou bolo šoumenské umenie. Poznala svoje publikum a vedela, ako s ním jednať. Podľa neho Marlene fascinuje nielen staršiu generáciu, ale i dnešných mladých ľudí.
Výstava ponúka okrem obrázkov, šperkov a kostýmov herečky i fotografie jej milencov, medzi ktorých patrili také celebrity ako herci Yul Brynner a Jean Gabin, ďalej nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque a filmový režisér Josef von Sternberg, ktorý režíroval i jej prvý väčší film Modrý Anjel z roku 1930.
Od polovice decembra do polovice januára sa v Berlíne odpremieta 16 herečkiných filmov, medzi inými i technicky vylepšená verzia Modrého anjela.
Berlínska výstava bude trvať do polovice februára, pričom v deň výročia jej narodenia koncom decembra sa bude konať v mestskom Friedrichstadtpalaste galavečer pod názvom Marlene - 100.
3 gs juh