Britský Guardian cituje z rozhovoru, ktorý jeden z týraných, Hajdar Sabíd Abíd, poskytol denníku New York Times. Abíd detailne opisuje, ako ho spolu s ďalšími vojaci mlátili, zlomili mu čeľusť a dodnes má ťažkosti, keď je.
Za vôbec najhoršie však považuje to, že ich Američania vyzliekli donaha a nútili simulovať homosexuálny styk a masturbovať v prítomnosti najmenej jednej ženy. "Je toto sloboda? Je toto demokracia?," pýta sa Iračan.
Guardian s odvolaní sa na manuál americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) špekuluje, že sexuálne ponižovanie väzňov mohlo byť úmyselne zvolenou stratégiou, ako im spôsobiť šok a prinútiť ich, aby spolupracovali.
Veliteľ jednotky vojenskej spravodajskej služby, ktorá mala na starosti výsluchy, však odmieta obvinenie, že by medzi odporúčanými metódami výsluchu bolo aj ponižovanie.
Mníchovský denník Süddeutsche Zeitung však upozorňuje, že neprístojné správanie vojakov voči väzneným Iračanom a zverejnenie inkriminovaných fotografií pripravili Američanov o prestíž a vplyv v Iraku.
"Tieto incidenty nemožno zvaliť len na pár amerických vojakov alebo na ich veliteľov. A škandál by mohol vážne nahlodať zahraničnú politiku Washingtonu," pripomína bavorský denník.
Frankfurter Allgemeine Zeitung sa domnieva, že americký prezident George Bush a jeho poradcovia si rozsah škôd, ktoré napáchali správy o mučení irackých väzňov, uvedomili príliš neskoro.
Odmieta tiež slová ministra obrany Donalda Rumsfelda, že správanie vojakov vo väzení bolo neamerické.
"Rumsfeld postavil svoje argumenty na imaginárnom charaktere národa, ale mal skôr na rovinu priznať, že to, čoho sa dopustili jeho vojaci, boli zločiny, a že proti týmto zločincom Američania nezakročili tak, ako si zaslúžili," dodáva frankfurtský denník.