Podľa jeho slov by ľuďom v oboch krajinách, ktorí dodnes udržujú veľmi úzke kontakty, nebolo možné vysvetliť prísne stráženú Schengenskú hranicu, ktorá by ich náhle rozdelila. Lacnejšie by bolo lepšie zabezpečiť našu krátku hranicu s Ukrajinou. Najlepšie by prirodzene bolo, ak by všetky krajiny Visegrádskej štvorky, teda Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, vstúpili do Európskej únie v rovnakom čase. O to bojujeme, zdôraznil najvyšší slovenský predstaviteľ.
Prezident SR Rudolf Schuster ocenil, že medzi krajiny najviac podporujúce Slovensko v jeho integračných ambíciách patrí Česká republika. Je to uspokojivé predovšetkým preto, že obe krajiny sa k sebe v zjednocujúcej sa Európe opäť približujú, uviedol a dodal: Bolo by naozaj veľmi pekné, keby český prezident Václav Havel, ktorý bol zároveň aj posledným československým prezidentom, mohol dopomôcť Slovensku k členstvu v NATO.
V súvislosti s úvahami o sprísnení kritérií pre nových kandidátov na vstup do NATO Schuster pripomenul, že teraz nemožno len tak zvýšiť latku. Slovensko už stálo pred dverami Severoatlantickej aliancie, bolo pripravené rovnako ako ČR, Maďarsko a Poľsko, potrestali ho však len za správanie vlády Vladimíra Mečiara. Stačí iba krátky pohľad na mapu, aby človek videl, že SR patrí zo strategických dôvodov do aliancie, v opačnom prípade zostane klinom medzi členskými krajinami NATO. Čo sa týka domácich úloh, Slovensko si ich splní, ubezpečil Schuster.
Na margo sporov medzi poslancami pri prijímaní novely ústavy Schuster uviedol, že opäť nedostatočná spolupráca medzi koalíciou a opozíciou pri tak závažnej otázke nie je do budúcnosti žiadnym dobrým príkladom. Prezident preto už niekoľkokrát ponúkol okrúhly stôl, ktorý by bol potrebný pre politickú kultúru na Slovensku. Vláda ho odmietla, pričom do dnešného dňa nepochopila, že Schuster nie je len jej prezidentom, ale prezidentom všetkých Slovákov, dodal. Z tohto dôvodu podľa vlastných slov naďalej trvá na vypracovaní strategickej politickej doktríny, ktorej by sa dlhé roky držala koalícia i opozícia. "Ani u nás doma, ani v zahraničí nesmie panovať strach z toho, čo sa stane po ďalších voľbách, či sa potom opäť zrušia všetky záležitosti doterajšej vlády," povedal pre Die Welt prezident SR.
Rudolf Schuster odpovedal záporne na otázku, či môže zaťažiť vzťahy medzi Bratislavou a Berlínom terajšia žaloba Ústredného zväzu židovských náboženských obcí SR na nemeckú spolkovú vládu v súvislosti s odškodnením obetí holokaustu. "Nie, na to sú slovensko-nemecké vzťahy, našťastie, pridobré a stabilné. Nemecká strana však musí v otázke odškodnenia pochopiť, ako napreduje čas. Zainteresovaní ľudia sú jednoducho už veľmi starí. Peňažné otázky sa však riešia vždy ťažko," formuloval slovenský prezident.