Mostar 3. marca (TASR) - Chorvátsky národný kongres dnes odhlasoval dočasné vystúpenie chorvátskej menšiny zo spoločnej Moslimsko-chorvátskej federácie Bosny a Hercegoviny, kým západní predstavitelia dozerajúci na dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody neurobia do 15 dní kľúčové zmeny vo volebnom zákone.
Kongres, ktorý podľa Západu nemá výkonnú ani legislatívnu právomoc, odhlasoval vytvorenie samozvanej regionálnej rady na území pod chorvátskou správou.
Tento krok je však v rozpore s Daytonskou mierovou dohodou z roku 1995, ktorá ukončila krvavú etnickú vojnu v Bosne a položila základy nového štátu. Ten tvoria dva rovnocenné územnosprávne celky: Srbská republika (RS) a Moslimsko-chorvátska federácia.
Chorvátsky národný kongres pod vedením dominantného nacionalistického Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) zároveň vyzval na medzinárodné rokovania o budúcom usporiadaní federácie, ktorú by podľa nich mali tvoriť najmenej tri územnosprávne celky, a nie dva, ako je tomu teraz.
Šéf HDZ Ante Jelavič dal medzinárodnému spoločenstvu 15 dní na to, aby zrušilo kontroverzné zmeny vo volebnom zákone, ktorých cieľom je podľa HDZ redukcia jeho vplyvu vo federálnom parlamente.
Jelavičova strana sa totiž musela po minuloročných novembrových voľbách vzdať moci v prospech novej multietnickej koalície. Hoci medzinárodné inštitúcie dozerajúce na implementáciu Daytonskej dohody opakovane zdôraznili, že v rámci Bosny a Hercegoviny žiadny chorvátsky miništát nebude, kongres dnes odhlasoval vystúpenie z federácie s úmyslom vytvoriť samostatnú jednotku pre Chorvátov v Bosne.
To je však v rozpore s platnou ústavou Bosny a Hercegoviny a "medzinárodné spoločenstvo takýto pokus nebude tolerovať," zdôraznil ešte niekoľko dní pred zasadaním chorvátskeho kongresu hovorca najvyššieho predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne Wolfganga Petritscha.
Aj hovorkyňa medzinárodných mierových síl SFOR v Bosne zdôraznila, že jednotky SFOR v súlade so svojím mandátom "podniknú patričné kroky na podporu miestnej i medzinárodnej polície za účelom zachovania bezpečného prostredia."
Prezident susedného Chorvátska Stipe Mesič na situáciu okolo Chorvátov v Bosne a Hercegovine zareagoval slovami: "Myslím si, že Jelavič v skutočnosti nechce to, čo povedal, pretože to by bol zločin voči Chorvátom v Bosne."