Rijád/Káhira 31. októbra (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes pricestoval do Saudskej Arábie, ktorá je po Sýrii druhou zastávkou na jeho blízkovýchodnej misii. Jej hlavným ťažiskom je boj proti medzinárodnému terorizmu.
Blair predtým na spoločnej tlačovej konferencii v Damasku so sýrskym prezidentom Bašarom Asadom vyzval na vytvorenie takej atmosféry, ktorá by pomohla obnoviť mierový proces na Blízkom východe a eliminovala by terorizmus vo všetkých jeho podobách.
Sýrsky prezident uviedol, že boj Palestínčanov proti izraelskej okupácii by nemal byť stotožňovaný s terorizmom. Kritizoval americké letecké útoky na Afganistan a označil za neakceptovateľné stovky zomierajúcich civilistov.
Sýrsky líder vyjadril podporu tým skupinám, ktoré sa podieľajú na "legálnom boji" proti Izraelu a súčasne sa pripojil k Blairovej výzve na potlačenie činnosti sýrskych radikálnych organizácií, operujúcich v Sýrii a okolitých krajinách.
V Rijáde bude Blair rokovať so saudským kráľom Fahdom, korunným princom Abdulláhom a ďalšími politickým osobnosťami púštneho kráľovstva na Arabskom polostrove.
Vo štvrtok bude britský ministerský predseda rokovať s jordánskym kráľom Abdalláhom, izraelským premiérom Arielom Šaronom a palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom.
3 al juh