
Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič 29. apríla 2004 slávnostne odovzdal do používania novovybudované fytosanitárne centrum na letisku v Bratislave.
Foto : TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 29. apríla (TASR) - Na rozdiel od budapeštianskeho či pražského letiska Slovensko nestihlo bratislavské letisko pripraviť pred májovým rozšírením Európskej únie na prijímanie živočíšnych produktov a zvierat z tretích krajín mimo spoločenstva. Na bratislavskom letisku môže hneď od 1. mája plne fungovať v zmysle pravidiel EÚ iba fytosanitárna kontrola tovaru rastlinného pôvodu. Dovozcovia, ktorí budú chcieť na Slovensko doviesť zvieratá alebo tovar živočíšneho pôvodu leteckou cestou, budú musieť zatiaľ využiť Prahu, Budapešť či viedenské letisko Schwechat.
"Stavba pre veterinárnu kontrolu je už na bratislavskom letisku skolaudovaná. Zariadenia a potrebné prístroje tam však ešte nie sú. Chýba nám povolenie z EÚ. Ak ale budeme pripravení, pozveme jej odborníkov aby vydali finálne stanovisko," informuje vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý. Dodal, že o zavedenie veterinárnych kontrol na bratislavskom letisku sa bude správa snažiť čo najrýchlejšie. Zo strany únie však za oneskorenie prác na letisku sankcie nehrozia. Aj minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon totiž už dávnejšie uviedol, že pre EÚ je oveľa dôležitejšie sfunkčnenie zostávajúcich dvoch kontrolných staníc na hraniciach s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom a Čiernej nad Tisou, čo Slovensko naozaj stihlo. Tieto dva priechody pre cestnú a železničnú prepravu tovarov sú totiž na budúcej vonkajšej hranici únie a budú teda zabezpečovať obchodný styk s tretími krajinami pre celé spoločenstvo.
Vážnejšie problémy v obchodnej výmene by toto zdržanie prác na bratislavskom letisku narobiť nemalo. Letecky sa dostáva na Slovensko každoročne len niekoľko desiatok dodávok potravín a agrárnych komodít. Ak by ale neboli pripravené ukrajinské priechody, problém pre Slovensko by bol oveľa väčší. Veľmi silnú železničnú prepravu tovarov podliehajúcich veterinárnej a fytosanitárnej kontrole by totiž EÚ presmerovala do krajín bezprostredne susediacich so Slovenskom.