
Palác Justus Lipsius. FOTO SME - ROMAN KRPELAN
Od roku 2004 sa budú všetky summity Európskej únie konať v Bruseli. Vynútili si to úsporné opatrenia a rozšírená únia, ktorá bude mať 25 členských štátov. Nájsť v každej krajine miesto, kde by sa zmestili mnohopočetné delegácie a asi tisícka novinárov, nie je jednoduché.
Bruselčania z toho nie sú priveľmi nadšení. Počas summitu je vždy uzavreté Schumannovo námestie, ktoré je dôležitou dopravnou tepnou v meste. Prekáža im, že v centre sa vtedy nesmie parkovať a do uzavretých zón sa dostanú iba s priepustkami.
Ceny pozemkov v meste tak vzrástli, že mnoho kancelárií je voľných. Za štvorhviezdičkový hotel v centre počas summitu si majiteľ vypýta 120 eur.
Rokovania sa odohrávajú v paláci Justus Lipsius, ktorému nepovedia Bruselčania inak ako "ružový bunker", budova je obložená ružovým mramorom. Stavali ho pre 12 členských krajín, ktoré sa v tom čase obávali teroristických útokov červených brigád.
Našťastie, budovu pre istotu trocha predimenzovali. Architekti sa dohodli, že budova nemôže prevýšiť víťazný oblúk postavený v roku 1880 k 50. výročiu Belgicka, budovu preto roztiahli do šírky.
V tomto obrovskom dome trvá cesta z kancelárie do kancelárie na tom istom poschodí až desať minút. Všetky rokovacie miestnosti sú otočené dovnútra budovy a vnútri sa niet podľa čoho orientovať. Výťahy na presuny veľkého počtu ľudí pripomínajú garáž - zmestí sa tam asi 80 ľudí.
Palác Justus Lipsius má rozlohu 220-tisíc štvorcových metrov, ale po vstupe ďalších 10 krajín ho opäť čakajú problémy s umiestnením nových euroúradníkov. Od soboty k nim pribudli aj slovenskí.