
Rozpočet múzea, ktoré je zložkou NBS, sa znížil na 400-tisíc ročne - štát šetrí. Predtým sme investovali aj do mince za 345-tisíc korúnMúzeu mincí a medailí v Kremnici sa spojenie s Národnou bankou Slovenska oplatilo - za desať rokov ako samostatná zložka NBS nakúpili exponáty vo výške 3 miliónov korún.
Najdrahším exponátom múzea je strieborná minca antoniniánusa rímskeho samovládcu Regaliána za 345-tisíc korún. 250-tisíc stála minca zlatého aureusa cisára Hadriána a 245-tisíc medaila ku korunovácii Márie Terézie.
Nemožno však povedať, že ide o najvzácnejšie exponáty historickej hodnoty. Podľa Magdalény Kamhálovej, zástupkyne riaditeľky múzea, ide v tom smere "o veľmi individuálne kritériá a je nemožné vybrať jeden-dva predmety".
Za jedny z najcennejších považuje fázové odtlačky a nátlačky papierových platidiel slovenského štátu z rokov 1939 až 1945 s podpisom vtedajšieho ministra financií Pružinského a zbierku keltských mincí.
Práve zbierkou keltských mincí si múzeum Národnej banky Slovenska vyslúžilo v roku 2003 ocenenie Múzeum roka.
V múzeu je 79-tisíc mincí a medailí, dokopy je tu 100-tisíc zbierkových predmetov. Vďaka spojeniu s NBS im pribudlo asi 15-tisíc exponátov.
Kamhálová: "Ide o rôzne platidlá, používané alebo razené na našom území prakticky od praveku až po najmodernejšiu súčasnosť - napríklad medaily, skúšobné razby, rytecké nástroje."
Obmedzenie sa začína týkať až tohto roka, podľa plánu NBS bude múzeum čerpať peniaze do výšky 400-tisíc korún ročne. Hovorca banky Igor Barát to vidí jasne: "Je to v súlade s celkovým trendom v NBS, ktorá sa snaží o úspornejšie hospodárenie."
Múzeum je presvedčené, že v prípade "mimoriadnej hodnotnej ponuky nájdeme v najvyšších riadiacich orgánoch NBS pochopenie a pomoc".
NBS investovala aj do obrazov
Okrem múzea investovala Národná banka Slovenska aj do nákupu viacerých umeleckých diel a obrazov na dotvorenie interiérov banky a jej rokovacích a reprezentačných priestorov.V roku 2000 to boli diela za 2 milióny 307-tisíc 787 korún, v roku 2001 za 1 milión 160-tisíc 250 korún a v roku 2002 za 10-tisíc päťsto korún.
V roku 2003 sa už žiadny nákup neuskutočnil - podľa hovorcu NBS Baráta nebola na trhu primeraná ponuka. "Zároveň sa v tom období prakticky zavŕšilo dotváranie interiérov NBS." (jm)
Ako nakupuje múzeum
Múzeum nakupuje exponáty v numizmatických predajniach, aukčných spoločnostiach, ale aj od súkromných osôb.
Kamhálová vidí problém v zlej legislatíve, ktorá by mohla upraviť povinnosti a vzťah nálezcu k štátu, aby odmena za nález motivovala nálezcu na jeho odovzdanie do príslušnej štátnej inštitúcie.
"Zabránilo by sa tak zbytočným špekuláciám s cenami, nelegálnym obchodom a vývozom do zahraničia. Potom by sa dalo aj ráznejšie zakročiť proti vykrádačom a detektoristom." (jm)