SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Nemcsics: O post veľvyslanca mám záujem aj dnes

Ponúkali mu post veľvyslanca v Českej republike, Schuster ho vymenovať odmietol. Ponúkali mu post podpredsedu SDKÚ, to odmietol on sám. Potom zorganizoval stretnutie nezávislých poslancov s premiérom a odvtedy sa v súvislosti s kupčením s hlasmi poslanco


FOTO SME - PAVOL MAJERPonúkali mu post veľvyslanca v Českej republike, Schuster ho vymenovať odmietol. Ponúkali mu post podpredsedu SDKÚ, to odmietol on sám. Potom zorganizoval stretnutie nezávislých poslancov s premiérom a odvtedy sa v súvislosti s kupčením s hlasmi poslancov skloňuje meno tohto bývalého ministra spolu s menom bývalej asistentky v právnej firme Zuzany Plhákovej.

ROBERT NEMCSICS poskytol SME rozhovor.

Už s vami rokoval Rudolf Zajac o podpore druhej časti zdravotníckej reformy, ktorá príde do parlamentu na najbližšej schôdzi?

Hovorili sme spolu, sme v kontakte. Ale nebolo to rokovanie o podpore, skôr išlo o veci vysvetľujúceho charakteru.


Podporíte to?

Dnes na to ešte neviem odpovedať. Mám tendenciu ju podporiť, aj keď v mnohom tie veci konzultujem s odborníkmi v systéme zdravotníctva. Tí majú supervýhrady k niektorým sériám zákonov. Ak nebude mať Rudolf Zajac logické vysvetlenia, že poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti nemajú na reformu správny náhľad, tak to nepodporím.


Rusko však v rozhovore pre SME hovoril, že s vami nie je problém, že vždy budete hlasovať s koalíciou. To nebol práve lichotivý obraz o vašej osobnej integrite - aby sme citovali vášho exšéfa. Nemal pravdu?

S osobnou integritou som nikdy nemal problém. Dôkazom toho je, že som odišiel z koaličnej vlády. Na ceste do parlamentu som povedal, že sa budem správať ako nezávislý poslanec, ktorý však bude podporovať program vlády. Či je takto koncipovaná zdravotnícka reforma v súlade s programovým vyhlásením vlády, je však otázkou. Preto je momentálne predmetom môjho skúmania.


Nerobíte to v dôsledku neúspešného lobovania ministra zahraničia Kukana u prezidenta Schustera, aby uvažoval o vašom vymenovaní za českého veľvyslanca?

Nie je to odveta. Som rád, že sa v zdravotníctve našiel človek, ktorý je natoľko radikálny a odvážny, že chce veci meniť. Ide len o otázku dosahov, ktoré nevie možno zhodnotiť ani ministerstvo. Mnohé veci mi musia vysvetliť odborníci. Platí dôveruj a preveruj.


Kedy a kto vám ponúkol post veľvyslanca?

Vzniká mýtus o nejakej ponuke. S ministrom Kukanom som sa o poste veľvyslanca zhováral ešte v čase, keď som bol ministrom hospodárstva. Zhovárali sme sa o posilnení ekonomického rozmeru diplomacie s Českou republikou do budúcnosti a o pohybe uzatvorenia nadštandardných hospodárskych bilaterálnych zmlúv. Aby sme v európskom priestore pôsobili synergicky. Hovorili sme, že záslužná misia veľvyslanca Balleka, podporujúca splývanie kultúrnej identity Slovákov a Čechov, sa končí, a že sa začína nová.


Už vtedy ste mali o taký post záujem?

Nie, vtedy som nemal ani len tušenie o tom, že z vlády odídem. Len som apeloval na ministra zahraničných vecí, že po skončení excelentnej misie pána Balleka, tam bude potrebný človek, rozvíjajúci skôr hospodárske vzťahy.


Reálna ponuka prišla po vzniku platformy Slobodného fóra do parlamentu?

Nastal efekt, že ak hlasujete s koalíciou, opoziční poslanci vás obviňujú, že vás niekto kupuje. Asi by to nehovorili, keby sme hlasovali s opozíciou. To však u mňa nie je možné - stále sa cítim ako koaličný poslanec a pri vstupe do parlamentu som verejne povedal, že budem podporovať vládny program. Je ťažké ochrániť si v tejto situácii vlastnú identitu.


Ale impulz musel od vás prísť, nie?

Vyslovil som názor, že si viem predstaviť svoje pôsobenie aj mimo parlamentu. Vtedy, keď sa nenájde vhodné politické zoskupenie liberálneho typu, ktoré by nahradzovalo ANO, odkiaľ som nielen ja odišiel. "Aj po odchode z vlády sa stýkam s jej členmi, s členmi koaličných strán. Môj postoj, že si viem svoj post predstaviť skôr vo výkone, na ktorý som predurčený viac, bol známy. Žabomyšie vojny o kupovaní alebo nekupovaní ma znechucujú. Považujem to za nedôstojné a trochu ma to uráža.


Ale o tom poste ste s ministrom Kukanom hovorili?

Áno.


Schusterova odpoveď znela - V žiadnom prípade, pretože by to pomohlo Ruskovi. Urazilo vás to?

Jeho postoj som rešpektoval.


Ani vás to nemrzelo?

Trochu áno.


S prezidentom ste sa o tom zhovárali?

Pán prezident si možno myslel, že svojím nesúhlasom posilní opozičné tendencie v koaličných radoch. To však nie je možné. Do parlamentu a vlády som išiel s mandátom plniť programové vyhlásenie vlády. To mienim v parlamente dodržať.


Prezident sa v júni mení, Ivan Gašparovič môže byť prístupnejší ako Schuster. Stále o post veľvyslanca v Českej republike stojíte?

Hypoteticky - ak by taká ponuka prišla, viem si diskusiu o nej z mojej strany predstaviť. Na veľmi kvalifikovanej úrovni - čo treba na tom poste urobiť.


Čo treba urobiť?

Rozvoj hospodárskych vzťahov, ktoré by mohli pomôcť jednej aj druhej strane. Ak vláda povie, že vzťahy s týmito susedmi chceme prioritne rozvíjať po tej línii, budem sa o tú pozíciu hlásiť všetkými desiatimi.


Podľa našich informácií ste sa po víťazstve Gašparoviča v prezidentských voľbách o tej možnosti s Ruskom opäť zhovárali, je to tak?

Jednou vetou. On mi položil otázku, či ešte mám záujem, ja som potvrdil, že o tom viem rokovať. V zmysle, čo treba na tom poste urobiť a či som to schopný urobiť práve ja.


Je pravda, že by ste tam ako potenciálny veľvyslanec mali 23-ročnú dievčinu z Ruskovho okolia, ktorú vymenoval za obchodného radcu? Vyhovoval by vám partner bez praxe, bez znalostí, keďže to chcete viesť v odbornej rovine?

Na to by som vedel odpovedať až po istom čase spolupráce. Nechcem nikoho znevažovať. Ministerstvo hospodárstva malo kritériá na vymenovanie obchodných radcov.


Nie je medzi kritériami aj prax?

Neviem, či sa tie kritériá menili - prax bola potrebná. Ale jednotkou je tam nominovaná pani Magátová, bývalá riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, takže predpokladám, že dievčina, o ktorej hovoríte, je druhou úradníčkou v poradí.


Ale viete o nej?

Viem, že nejaká nominácia tohto typu tam šla, ale jej meno nepoznám. Je to výsostná záležitosť ministerstva. Ja môžem hodnotiť obchodné zastúpenie v momente, keď budem s tými ľuďmi v kontakte.


Mala byť tá dievčina s Pavlom Ruskom aj na nedávnom slávnostnom stretnutí aktérov rokovaní o colnej únii?

Videl som tam asistentku pána Ruska, boli tam aj ďalšie osoby. Či bola jedna z prítomných dám ona, neviem, nikto mi ju nepredstavil.


Mimochodom, Pavol Rusko tam šiel dvomi BMW? Vlastným, čo si nedávno kúpil, a služobným? Zaregistrovali ste to?

Ak to niekto zaregistroval, tak skôr obslužný personál. Iní vodiči. Z môjho pohľadu to nebolo niečo, čo by som si mal špeciálne všímať. A špeciálne u Paľa Ruska.


Podozreniu z kupčenia s vaším hlasom sa však nevyhnete minimálne v tom, že v parlamente ste chceli zostať do konca roka. To ste hovorili v auguste. Situácia sa odchodom platformy SDKÚ a neskôr Slobodného fóra zmenila. Koalícia stratila väčšinu a vám sa ideálnym spôsobom vymedzil manévrovací priestor v pozícii nezávislého poslanca. Uznávate?

V mojom prípade, ale aj v prípade poslancov Danka či Banáša, je ťažké hovoriť o kupčení. Opakujem, pri prechode z vlády do parlamentu som dal verejné vyhlásenie, že vo vzťahu k programovému vyhláseniu vlády sa moje názory nemenia. Načo by ma potom koalícia kupovala?


Lebo si vami nemôže byť po skúsenostiach so slovenskou politikou istá. Banáš predsa povedal, že Pavol Rusko má najradšej ľudí, ktorí sú mu dlžníkom. A určite je na Slovensku aspoň jeden predseda koaličnej strany podobného zmýšľania.

Neviem, aké majú zmýšľanie predsedovia koaličných strán, ale svoju verejnú podporu som nikdy neodvolal. Mimochodom, ani poslancami vládnej koalície, ktorí nie sú nezávislí, si nemôže byť každý istý. Uskutočnili sa hlasovania, kde sa nehlasovalo poslušne v duchu koaličnej väčšiny. Netvrdil by som, že všetci poslanci sú vazalmi politických strán. Ak existuje kupovanie, tak by malo logiku len pri kupovaní poslancov, spochybňujúcich programové vyhlásenie vlády. Pochádzajúcich z opozičného tábora a zrazu deklarujúcich dohody s koalíciou.


Práve vy ste však zorganizovali stretnutie nezávislých poslancov Kiňa, Polku, Ábelovského a Arvaya s premiérom Dzurindom v hoteli Holliday In v novembri. Prečo?

Ja som dostal mandát od voličov presadzovať programové vyhlásenie vlády. Súčasťou toho je aj moje terajšie pôsobenie. Ak sa v rozhovoroch medzi koaličnými aj opozičnými poslancami objaví téza o bezvýchodiskovej situácii v iniciatíve opozície a vedia si predstaviť podporu prointegračných zákonov, považujem za povinnosť zorganizovať to stretnutie. Nech si tí poslanci vymenia predstavy s premiérom. My sme sa nebavili o ideologickom zjednocovaní, ani to z mojej strany nejde. Hovorili sme o občianskom postoji. Ak majú chuť podporiť zákony, posúvajúce túto krajinu dopredu, prečo nie?


Naozaj ste takým štátotvorným politikom?

Nie je to otázka štátotvornosti, ale chaosu, alebo skôr stabilizácie pomerov, ktoré v parlamente existujú.


Prečo boli potom Dzurinda i aktéri toho stretnutia nervózni, že sa to medializovalo?

Nervózni boli právom, nedohodovalo sa tam nič. Nevedeli sme ani, v akej zostave sa tam zídeme. Poslanci opozície si potrebovali objasniť s premiérom zámery vlády pri proreformných zákonoch. Nič viac sa tam nedialo. Možno aj preto bol z toho premiér nervózny - vedel, že bude dostávať otázky, či kupuje, alebo nekupuje poslancov. No na toto tam priestor nebol.


Takých stretnutí premiéra s piatimi poslancami si veľa nepamätám.

Podľa mňa to tak nie je. Prečo by premiér nešíril osvetu o správnosti reformných zákonov u poslancov, ktorí majú o to záujem?


Rusko chcel tieto hlasy ponúknuť Dzurindovi sám, predbehli ste ho. Viete o tom?

Neviem, či som ho predbehol. Ak je to tak, pýtam sa, prečo tie hlasy nie sú v ANO. Hoci v tom prípade by som to považoval za bodku za alianciou, ja by som sa ideologicky s tými poslancami zhodnúť nevedel. Osobne si viem predstaviť názorovú zhodu pri podpore vybraných zákonoch, nič viac.


Ponúkli vám post v SDKÚ?

Občas sa také diskusie s poslancami z radov SDKÚ objavujú.


Napríklad od predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Horta?

Napríklad. Je to úplne legitímne. Dokonca sme sa bavili aj o tom, či by mohla na báze SDKÚ vzniknúť liberálna platforma, ale nepokročilo to ďalej. Zrejme nie je dostatok poslancov, ktorí by na takú platformu mohli zastrešiť. Dnes sme z ANO v rámci nezávislých poslancov traja. Aký by to malo význam v rámci troch? A nehľadali by za tým médiá ďalší spôsob kupčenia s hlasmi?


Je pravda, že sa uvažovalo aj o dosadení vás za ministra dopravy? Lojálny Prokopovič by na príkaz Mikuláša Dzurindu nerobil problémy s odchodom.

Považujem to za konštrukciu.


Podľa našich informácií by ste však mohli uvažovať o návrate do ANO? V prípade, že by sa Rusko venoval ministerstvu, zostal čestným predsedom a stranu by riadil niekto iný? Že by vtedy uvažovali o návrate aj Danko s Banášom?

Vždy je to o sebareflexii, v politike naozaj platí nikdy nehovor nikdy. Nechcem tú myšlienku nejako vylúčiť. Je fakt, že dnes zastúpenie liberálov v parlamente i na politickej scéne vôbec reprezentuje stále len ANO. A je škoda, že tam došlo k odlevu poslancov. Je to na škodu prezentácie liberalizmu ako takého. Usilovať sa o návrat za každú cenu určite nebudem, ale ak by obe strany urobili ústupok, istú sebareflexiu, dá sa o tom hovoriť.


S Ruskom ste o tom však podľa našich zdrojov hovorili.

Keď sa v našich rozhovoroch objavila téma možného návratu, aj toto bola jedna z teórií.


Kedy ste sa s Ruskom naposledy stretli?

Pred dvoma týždňami, krátko. Na dlhšie rozhovory nie je čas, Pavol Rusko je veľmi vyťažený.


Vyzerá to, že v kresle ministra uspel. Ako hodnotíte ako odborník a jeho predchodca jeho prácu?

Hodnotenie nechám na históriu. Myslím, že sa zhostil svojej funkcie ako manažér, ministerstvo hospodárstva, s. r. o., ovláda dobre. Ale musím povedať, že je to možno najpracovitejší minister zo všetkých, ktorí v tom kresle kedy boli. Jeho akčný rádius je obrovský.


Podľa vyhlásení Kórejčanov nebyť Pavla Ruska, chceli nás z hry o výstavbu Hyundaia na Slovensku vyradiť. Čo vy na to?

Neostáva mi nič iné, len také vyhlásenie akceptovať. Koniec koncov mi bolo trochu aj ľúto, že médiá pozitívne nezagratulovali ministrovi Ruskovi, že táto investícia sem prišla. Stalo sa to aj v čase môjho ministrovania, keď prišlo na Slovensko PSA. Ale na druhej strane chcem zdôrazniť aj ten fakt, že žiaden investor sa pre takúto investíciu nerozhodne v období 2 mesiacov, počas ktorých bol Pavol Rusko vo funkcii. Kontakt s týmto koncernom bol 8 mesiacov počas môjho pôsobenia. Vždy je to len o tom, kto je koľko ochotný zariskovať.


Neriskuje Slovensko príliš? Je pravda, že Kórejčania majú v zmluve klauzulu, že môžu kedykoľvek do roku 2007 rezignovať z projektu bez akýchkoľvek záväzkov voči nám?

Nechcem potvrdzovať alebo vyvracať, čo je predmetom obchodného tajomstva.


Ale niečo na našej informácii bude?

Miera rizika je vždy nejaká. Je už potom na vláde alebo ministrovi, do akej miery je schopný to riziko zvládnuť.


Vy ste o Tepličke nad Váhom tiež uvažovali. Prečo ste ju zavrhli, keď Kórejčanov potom oslovila? Je pravda, že sú tam nejaké pozemky, ktoré nemajú vlastníka?

Sario Tepličku neodporúčalo v prvom pláne práve pre majetkovoprávne vzťahy.


Čiže to, čo hovorím.

Svojím spôsobom. Ale medzitým sa mohla situácia vyvinúť pozitívne. Je možné, že sa na komunálnej úrovni mesto natoľko zaktivizovalo a situácia s majiteľmi vyvinula tak, že toto nebude majoritným problémom.


Predpokladá sa, že Rusko nebude po príchode Kia na Slovensko v horúcej vlne chystaných odvolávaní opozíciou v trojici s Miklošom a Kaníkom?

Nie je dobré, ak akýkoľvek člen vlády preceňuje ktorýkoľvek krok, ktorý urobí. Opozícia sleduje všetky kroky všetkých ministrov.


Keď príde k odvolávaniu Kaníka s Miklošom, ako budete hlasovať?

Podľa argumentácie opozície a argumentácie odvolávaného.


Ste vyštudovaný prognostik. Predpokladali ste, že politika je hra kto z koho a pre koho?

Platí to všade vo svete. Otázkou je, do akej miery sa to deje. Keď to skĺzava pod úroveň etiky, cítim znechutenie. Ale občania už vedia čítať aj medzi riadkami. Vo voľbách o pár rokov iste budú nekompromisnejší.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 537
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 906
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 228
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 450
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 868
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 840
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 991
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 776
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 351
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Neprehliadnite tiež

Veľké vianočné trhy v Prahe tento rok nebudú

Strom na Staromestskom námestí stáť bude, do úvahy prichádza aj niekoľko stánkov.

Vianočné trhy v Prahe.

USA uvalili nové sankcie na iránsky ropný priemysel

Washington stupňuje tlak na Teherán.

Ilustračná fotografia.

Kirgizský premiér Žaparov sa stane prezidentským kandidátom

Žaparov začiatkom decembra odstúpi z postu premiéra, chce byť občianskym kandidátom.

Úradujúci kirgizský premiér Sadyr Žaparov.

Dostavilo sa vyčerpanie, ale nesmieme sa vzdať, tvrdí šéf WHO

Ak budú vládni predstavitelia konať rýchlo, vírus sa podarí zastaviť, tvrdí Ghebreyesus.

Zdravotná sestra pripravuje lieky pre pacientov s COVID-19 v nemocnici Shohadaye Tajrish v Teheráne.