Londýn 31. októbra (TASR)- Jeseň je v Británii bohatá na rôzne kultúrne podujatia. Po slávnej literárnej Bookerovej cene prišla minulý týždeň na rad ďalšia svetoznáma cena - Excentrik roka. Porota mala tento rok ťažkú úlohu, pretože musela voliť medzi kandidátmi naozaj "výnimočnými".
O titul excentrika sa tento rok totiž uchádzali traja majstri sveta. Jeden v pretlačovaní prstov na nohách, druhý v chôdzi po tenkej doske a tretí v hode jaternicou do diaľky. Ani postaršia majiteľka útulku pre zatúlaných sadrových trpaslíkov nebola celkom bez šancí.
Jej návštevníci musia na záhrade nosiť klobúky, aby sa trpaslíci necítili nesvoji. Medzi ďalšími kandidátmi na titul excentrika roka bol aj muž posadnutý háčkovaním a 47-ročný kapitán Fazuľa z Fazuľovej planéty.
Kapitán Fazuľa (Captain Bean) je skutočné meno tohto muža, pretože si nechal to pôvodné - Barry Kirk - úradne zmeniť. Teraz nosí oblek vo farbe fazule a vlastne ani nič iného než fazuľu neje.
Z desiatich finalistov, ktorí sa súťaže zúčastnili, nakoniec cenu získal vynálezca Lyndon Yorke z dediny so zvláštnym menom Norman Bottom v grófstve Buckinghamshire.
Pán Yorke zostrojil prútené auto a vodný trojkolkový katamarán edwardovského typu, ktorý pokrstil Tritanic. Okrem toho dal do poriadku starú fordku z roku 1928, ktorú našiel na Novom Zélande, cez jej karosériu totiž rástol strom. Pán Yorke auto nielenže opravil, ale dokonca si na ňom trúfol prejsť aj cez Afganistan až do Británie. Či strom nechal na Novom Zélande, to agentúry neuvádzajú.
Keď pán Yorke v safari obleku a s tropickou helmou preberal v oranžérii londýnskeho Holandského parku cenu v hodnote 2000 libier šterlingov (všeobecne možno konštatovať, že patril k "triezvejšie oblečeným excentrikom), skromne vyhlásil, že sumu venuje svojim susedom, ale na dovolenku do ľadového hotela v Laponsku rozhodne pôjde.
"Prijímam túto cenu v mene svojich susedov, ktorí dlhé roky museli počúvať kakofóniu pazvukov z mojej záhrady. Nikto z nich nevedel, čo tam vyvádzam. Teraz sa to teda dozvedia."