Paríž 29. apríla (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac presviedčal dnes Francúzov o výhodách rozšírenia Európskej únie o desať nových členov. Podľa Chiraca je Európa viac ako kedykoľvek inokedy "šancou pre nás a pre našu budúcnosť".
Chirac vystúpil s prejavom na dnešnej tlačovej konferencii v Elyzejskom paláci. Francúzsky prezident usporadúva tlačové konferencie v prezidentskom sídle, s výnimkou návštev zahraničných hláv štátov, len v celkom výnimočných prípadoch, čím sa vysvetľuje, že dnešná konferencia bola iba treťou v poradí od jeho prvého zvolenia za prezidenta v roku 1995. Naposledy mal Chirac v Elyzejskom paláci tlačovú konferenciu v roku 1998.
Hoci sú Francúzi podľa výsledkov posledného výskumu verejnej mienky väčšinou 62 percent naklonení rozšíreniu EÚ, mnohí z nich netaja pred týmto krokom svoje obavy. Francúzi sa obávajú predovšetkým dôsledkov rozšírenia EÚ na svoje sociálne zabezpečenie a zamestnanosť.
Rozšírená EÚ so svojimi 450 miliónmi obyvateľov bude ekonomickou mocnosťou prvej triedy, zdôraznila hlava francúzskeho štátu. Vstupom krajín, ktoré najviac trpeli rozdelením Európy, urobí EÚ obrovský krok vpred, zdôraznil Chirac. Ekonomický rast a investovanie vytvoria podľa francúzskeho prezidenta novú dynamiku aj v oblasti zamestnanosti.
Chirac zdôraznil, že počas posledných 50 rokov zjednocovania Európy sa urobilo veľa pre jedinečný model na obranu mieru, solidarity a kultúrnej rozmanitosti v Európe. Spolupráca európskych krajín pomôže kontinent ochrániť pred terorizmom, ilegálnou emigráciou a obchodovaním s drogami, povedal Chirac. "Francúzsko si želá silnú, efektívnu Európu, ktorá dokáže kráčať vpred, konať a prijímať rozhodnutia," vyhlásil.
Napriek tomu, že väčšina politickej elity a 74 percent Francúzov podporuje návrh európskeho ústavného zákona, Chirac sa o svojom rozhodnutí v tejto problematike nevyslovil. Zdôraznil však, že EÚ by mala ústavu prijať bez väčších zmien v takej podobe, ako ju vypracoval Konvent na čele s Valérym Giscardom dďEstaing. Ako povedal Chirac, zatiaľ je predčasné rozhodnúť o tom, či by o prijatí ústavy malo vo Francúzsku rozhodnúť referendum, alebo parlamentná procedúra.
Chirac sa zmienil aj o vstupe Turecka do EÚ, proti ktorému sú najväčšie francúzske politické strany aj väčšina francúzskeho obyvateľstva. Podľa francúzskeho prezidenta zatiaľ nie sú splnené podmienky pre členstvo Turecka v EÚ.