Pri zmienke o Slovensku si noviny všímajú rómsku problematiku, pričom citujú slová budúceho slovenského eurokomisára Jána Figeľa, že niektoré problémy stredoeurópskych Rómov bude možné riešiť až na úrovni EÚ. Veď rozšírením spoločenstva o stredoeurópske a východoeurópske krajiny sa Európanmi stanú aj približne dva milióny Rómov, z ktorých väčšina žije pod hranicou chudoby a nemá prácu.
Predseda Medzinárodnej únie Rómov Emil Ščuka však v tejto súvislosti vyjadril svoj pesimizmus, pretože podľa neho ani západoeurópskym štátom sa doteraz nepodarilo rómsku otázku vyriešiť, pripomínajú francúzske noviny.
Naproti tomu Claude Cahn z Európskeho strediska pre práva Rómov v Budapešti poukazuje na to, že sa v nových členských krajinách EÚ budú uplatňovať zákony proti diskriminácii a tieto štáty budú môcť dostávať z Bruselu miliardy eúr na aktivity v prospech Rómov. Podľa Jána Figeľa je najdôležitejšie, aby Rómovia mali záujem pracovať a vzdelávať sa. Štát by mal vytvárať podmienky na zlepšovanie ich existencie, ale Rómovia by mali rešpektovať zákony, zdôraznil kresťanskodemokratický predstaviteľ v súvislosti s nedávnymi prípadmi rabovania obchodov na východnom Slovensku.
Podľa Le Mondu bude integrácia 2 miliónov Rómov z pristupujúcich krajín testom pred ďalším rozšírením EÚ v roku 2007 o Bulharsko a Rumunsko, kde žijú ďalšie dva milióny Rómov.
Denník prináša aj základné informácie o Slovenskej republike, pričom sa však nevyhol vážnym chybám. Podľa Le Mondu na Slovensku, podobne ako v Poľsku, vládnu bývalí komunisti, prezidentom je Ivan Gašparovič a medzi menšinami noviny vymenúvajú Maďarov, Rumunov a Čechov. Úplne vynechávajú Rusínov a Ukrajincov ako aj Rómov, hoci na inom mieste rozoberajú v článku rómsku problematiku v SR.