Skopje 28. apríla (TASR) - Obyvatelia Macedónska dnes v druhom kole predčasných volieb hlavy štátu rozhodovali o novom prezidentovi, ktorý v úrade nahradí tragicky zosnulého Borisa Trajkovského.
Podľa prvých odhadov na hlasovanie prišla zákonom požadovaná nadpolovičná väčšina z približne 1,7 milióna registrovaných voličov.
"Voľby boli s veľkou pravdepodobnosťou úspešné a očakávame účasť, ktorá bude určite nad 50 percentami," povedal agentúre AFP predstaviteľ volebnej komisie. Podľa členov komisie by účasť mohla dosiahnuť úroveň 55 percent, podobne ako v prvom kole 14. apríla.
V druhom kole sa rozhodovalo medzi úradujúcim premiérom, sociálnym demokratom Brankom Crvenkovským - favoritom volieb - a kandidátom konzervatívneho opozičného hnutia VMRO-DPMNE Saškom Kedevom.
Hovorca nacionalistického VMRO-DPMNE Nikola Gruevski krátko po zatvorení volebných miestností vystúpil s vyhlásením o volebnom podvode a vyzval úrady, aby voľby anulovali.
"Dnes sme mali najmenej regulárne voľby," povedal Gruevski pred novinármi. "Vyzývam štátny volebný výbor, aby voľby anuloval, aby vláda mohla vypísať iné," dodal.
Podpredseda sociálnych demokratov Vlado Bučkovski tvrdenia Gruevského promptne odmietol a vyhlásil, že "voľby boli demokratické".
Hlasovanie sledovalo asi 300 medzinárodných a 4000 domácich pozorovateľov. Prvé neoficiálne výsledky sa očakávajú dnes večer, prvé oficiálne čísla vo štvrtok.
Macedónski Albánci, ktorí tvoria asi štvrtinu dvojmiliónovej populácie krajiny, voľby prevažne bojkotovali, keďže žiaden z dvoch albánskych kandidátov do druhého kola nepostúpil.
Volebná komisia informovala len o jednom významnejšom incidente, ku ktorému došlo krátko po začiatku volieb neďaleko mesta Tetovo, ktoré bolo v roku 2001 jedným z centier bojov. Štyria etnickí Albánci, hroziac zbraňami, tam zničili volebnú urnu. Štvoricu, vrátane bývalého námestníka ministerstva vnútra, zadržali.
Trajkovski zahynul vo februári pri leteckej nehode v Bosne, keď jeho vládny špeciál havaroval neďaleko Mostaru, kam s delegáciou smeroval na medzinárodnú konferenciu. Nehodu neprežil nik z pasažierov a členov posádky.
Trajkovski, druhý prezident po tom, čo Macedónsko v roku 1991 získalo nezávislosť od Juhoslávie, zohral dôležitú roku pri urovnaní šesťmesačného konfliktu medzi vládnymi bezpečnostnými silami a albánskymi rebelmi, ktorý reálne mohol prerásť do občianskej vojny. Na základe mierovej dohody macedónski Albánci získali väčšie práva a bývalí rebeli sa teraz ako politici podieľajú na práci koaličnej vlády.
Etnické napätie sa však nepodarilo odstrániť a medzi komunitami Macedóncov a Albáncov pretrváva veľká nedôvera.