Brusel 27. apríla (TASR) Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí urobil dnes ďalší veľký krok k návratu svojej krajiny do medzinárodného spoločenstva, keď za prísnych bezpečnostných opatrení navštívil bruselské sídlo Európskej únie.
O historickom význame návštevy svedčí skutočnosť, že Kaddáfího prišiel na bruselské letisko osobne privítať predseda Európskej komisie Romano Prodi, čo nebýva zvykom pri bežných návštevách.
Pred sídlom EK čakal Kaddáfího dav asi 200 stúpencov s transparentmi a portrétmi lídra, ktorí ho vítali spevom, tancom a bubnovaním. O kúsok ďalej na Schumanovom námestí však hlúčik líbyjských disidentov protestoval proti Kaddáfího politike a líbyjského lídra označil za diktátora a teroristu. Túto asi 50-člennú skupinku polícia k budove EK nepustila.
Kaddáfí je v Európe prvýkrát po 15 rokoch a sprevádzajú ho tradične jeho osobné strážkyne. Namiesto luxusného hotela či paláca sa líbyjský vodca ubytoval vo vlastnom čiernom beduínskom stane, ktorý si rozložil v parku kaštieľa Val Duchesse. Ten dostal počas dvojdňovej návštevy Bruselu k dispozícii od belgickej vlády.
Cieľom Kaddáfího je získať pre Líbyu členstvo v programe spolupráce EÚ s krajinami Stredomoria (Euromed a tzv. barcelonský proces).
Únia je rozhodnutá čo najskôr prijať Líbyu za plnoprávneho člena barcelonského procesu, vyhlásil po rokovaní a obede s Kaddáfím šéf exekutívy EÚ Prodi.
Líbyjský vodca vo svojom 45-minútovom prejave pred novinármi okrem iného vyzval Západ, aby prijal líbyjskú ponuku na mier a nenútil krajinu vrátiť sa späť k podpore bojovníkov za slobodu. Líbya chce byť podľa neho na čele úsilia za dosiahnutie svetového mieru. Kaddáfí tiež vyzval európske a americké spoločnosti, aby investovali do ropného priemyslu v Líbyi.
Prodi ani Kaddáfí po vyhlásení pre tlač neodpovedali na žiadne otázky.
Ešte donedávna bola Líbya v medzinárodnej izolácii a Kaddáfího režim označovaný za jedného z hlavných sponzorov svetového terorizmu. Vlani však došlo k výraznému obratu v Kaddáfího politike. Líbya sa oficiálne vzdala šírenia zbraní hromadných ničenia a odškodnila príbuzných obetí bombových útokov na lietadlá spoločnosti PanAm a UTA. Odvtedy došlo k zblíženiu s USA, Britániou a teraz aj Európskou úniou.
O obrate Kaddáfího režimu však naďalej nie je presvedčená organizácia Amnesty International, ktorá v predvečer návštevy obvinila Líbyu z pokračujúceho porušovania ľudských práv a kritizovala Kaddáfího, že naďalej väzní, mučí a popravuje politických väzňov. AI vyzvala EÚ, aby zblíženie s Líbyou podmienila rešpektovaním ľudských práv a politickými reformami.
Hoci návšteva Kaddáfího v Európskej komisii sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení a okolie i polovica budovy boli uzavreté, pri príchode sa k líbyjskému vodcovi dostal jeden z jeho stúpencov a pokúsil sa mu odovzdať obálku.
Kaddáfí sa v Bruseli stretne aj s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javierom Solanom, belgickým premiérom Guym Verhofstadtom a belgickými podnikateľmi.