Skopje 30. októbra (TASR) - Popredná strana macedónskych Albáncov dnes vyhlásila, že na stredajšom zasadaní parlamentu nepodporí niektoré z kľúčových článkov Západom sprostredkovanej mierovej dohody.
Ismet Ramadani, jeden z lídrov Strany demokratického pokroku (PDP) pre agentúru AP vyhlásil, že poslanci PDP neschvália dve najspornejšie ústavné zmeny, ktoré sú súčasťou Ochridskej mierovej dohody.
Mierovú dohodu 13. augusta podpísali štyri najväčšie strany - dve macedónske a dve albánske. Napriek odporu PDP môžu zvyšné tri signatárske strany ratifikáciu dohody presadiť, keďže v 120-člennom parlamente majú potrebnú dvojtretinovú väčšinu.
PDP je však medzi macedónskymi Albáncami čoraz populárnejšia a jej prípadné vystúpenie z mierového procesu môže z dlhodobého hľadiska priniesť problémy, keďže zoskupenie sa môže stať atraktívne pre albánskych stúpencov tvrdej línie.
Ramadani dodal, že PDP nebude hlasovať za dva ústavné dodatky, ktorých text bol nedávno zmenený pod tlakom macedónskych poslancov. "Budeme hlasovať za tie zmeny, ktoré neboli zmenené, ale nebudeme hlasovať za tie, ktoré zmenené boli," vyhlásil.
Mierová dohoda, ktorá ukončila šesť mesiacov trvajúci konflikt medzi albánskymi povstalcami a vládnymi silami, obsahuje spolu 15 ústavných zmien zameraných na zlepšenie postavenia albánskej menšiny. Rebeli z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) v rámci plnenia dohody odovzdali asi 4000 svojich zbraní a povstalecká organizácia sa následne oficiálne rozpustila.
Mierovú dohodu neskôr zablokovali macedónski nacionalisti tým, že sa postavili proti ústavnej zmene, ktorá mala Macedónsko definovať ako krajinu "všetkých jej občanov". Namiesto toho žiadali, aby bola v texte zmienka o "macedónskom ľude".
Minulý týždeň Macedónsko navštívil koordinátor zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana, ktorý po stretnutiach so zástupcami súperiacich skupín vyhlásil, že sa mu podarilo sprostredkovať kompromisné riešenie.
Ramadani však dnes oznámil, že PDP kompromis nemôže prijať. Druhým neprijateľným bodom sú zmeny v dodatku, ktorý definuje vzťahy medzi hlavnými náboženskými komunitami v Macedónsku. Ramadani dodal, že spolu s ďalšími predstaviteľmi PDP sa dnes stretol s americkým veľvyslancom v Skopje Michaelom Einikom a vyslancom EÚ Alanom Le Royom, ktorí sa ich snažili presvedčiť, aby ústavné zmeny podporili.
"Neustúpime. Zostávame verní nášmu presvedčeniu," povedal Ramadani po rokovaniach. Západní diplomati stretnutie potvrdili, k jeho priebehu sa však odmietli vyjadriť.
Predseda macedónskeho parlamentu Stojan Andov na vyhlásenie PDP reagoval tým, že zasadanie zákonodarného zboru presunul zo stredajšieho rána na popoludnie, čím sa má získať čas na presvedčenie PDP, aby dohodu podporila.
Hlavná macedónska strana VMRO-DPMNE premiéra Ljubča Georgievského oznámila, že existujúce verzie ústavných zmien podporí. "Najnovšie zmeny v texte preambuly spĺňajú požiadavky VMRO a strana bude hlasovať za schválenie zmeny ústavy," vyhlásil Georgievski.