Londýn 27. apríla (TASR) - Rozšírenie Európskej únie o desať prevažne východoeurópskych krajín dominuje v britskej tlači už niekoľko týždňov a ani dnešný deň nie je výnimkou. Noviny špekulujú predovšetkým o počte prisťahovalcov, ktorí po 1. máji zamieria z Východu na Západ.
"Všetky štúdie naznačujú, že ich bude veľmi málo. A podľa hlavného ekonóma Európskej banky pre obnovu a rozvoj to je škoda, pretože masívna invázia by západnej Európe prospela," píše Guardian.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) podľa tohto denníka dokonca tvrdí, že vlna prisťahovalectva bude smerovať aj opačne: Veľa občanov západnej Európy, ale aj Američanov sa dlhšie usadzuje v krajinách ako je Maďarsko alebo Česká republika. Toto nie sú novo vstupujúce krajiny, to sú znovu vstupujúce krajiny, Európa sa opäť zjednocuje, cituje Guardian zástupcu OECD.
Guardian v súvislosti s rozšírením prináša rozsiahly článok o živote Rómov na Slovensku a pripomína, že v januári slovenská vláda znížila o polovicu sociálne dávky v snahe zaistiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky v porovnaní s Európskou úniou.
Mnohí Rómovia tak boli postavení pred voľbu: buď zaplatia nájomné, alebo si kúpia potraviny, či inak povedané, mohli si vybrať medzi hladom a životom bezdomovcov. Nasledujúci mesiac muži z rómskej osady v Trebišove vošli do obchodov a vzali z nich potraviny, aby nakŕmili svoje rodiny, opisuje priebeh udalostí Guardian a cituje Amnesty International, podľa ktorej pri policajnom zásahu v osade 250 policajtov bilo mužov, ženy a deti.
Rómovia na Slovensku majú všetky dôvody na to, aby z krajiny odišli, pokračuje Guardian. Na Slovensku sa de facto prehlbuje segregácia v školách pri ubytovaní a tiež na cintorínoch. Na Slovensku sú mestá, ktoré zakazujú Rómom vstup, tvrdí Guardian.
Článok skúma aj otázku, či slovenskí Rómovia odídu po rozšírení EÚ na Západ. Autorka konštatuje, že sa to nestane, buď preto, že nemajú na cestu dosť peňazí alebo preto, že mnohí sú kvôli nízkemu vzdelaniu "nezamestnateľní" dokonca aj na Slovensku.