Luxemburg 26. apríla (TASR) Európska únia je odhodlaná ukončiť izoláciu tureckej komunity na Cypre a je pripravená poskytnúť severnej časti ostrova finančnú pomoc, obchodné a ďalšie zvýhodnenia ako odmenu za to, že cyperskí Turci hlasovali v sobotňajšom referende za zjednotenie ostrova.
Prisľúbili to na dnešnom rokovaní v Luxemburgu ministri zahraničných vecí 25 krajín rozšírenej EÚ. Vylúčili však, že by Brusel smeroval k oficiálnemu uznaniu severného Cypru.
Spolupráca neznamená uznanie. Spolupráca s cyperskými Turkami je možná aj bez uznania, zdôraznil komisár pre rozšírenie Günter Verheugen s tým, že Európska komisia plne rešpektuje medzinárodné právo. Severocyperskú tureckú republiku uznáva len Turecko.
Ministri dnes odporučili, aby EÚ uvoľnila pre cyperských Turkov finančnú pomoc 259 miliónov eur, ktorú mala pripravenú pre prípad zjednotenia ostrova. Poverili EK, aby do stredy vypracovala príslušné návrhy, rovnako ako návrhy, ako uľahčiť a zjednodušiť pohyb osôb a tovaru cez zelenú hranicu, ktorá Cyprus rozdeľuje.
EÚ dnes opätovne vyjadrila hlboké poľutovanie, že Cyprus vstúpi do únie 1. mája rozdelený, rešpektuje však demokratické rozhodnutie cyperských Grékov, ktorí v sobotu zjednocovací plán OSN odmietli.
Cyprus dominoval dnešnému rokovaniu ministrov, okrem toho sa však šéfovia diplomacie dohodli, že 17. mája obnovia rokovania o európskej ústave s cieľom prijať ju na júnovom summite 17.-18. júna. Zazneli dokonca názory, že by bolo dobré dohodnúť sa pred voľbami do Európskeho parlamentu (10.-13. júna), povedal novinárom slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen ministrov informoval, že desať nových krajín, vrátane Slovenska, je pripravených na členstvo v EÚ a netreba voči nim uplatniť žiadne ochranné opatrenia. Toto bolo formálne odsúhlasené, takže už nič nestojí v ceste tomu, aby sme mohli 1. mája oslavovať náš vstup do EÚ, poznamenal Kukan.
V súvislosti s rozšírením dokončuje únia momentálne text politického vyhlásenia, ktoré by malo v utorok sprevádzať podpis protokolu o uplatnení dohody o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom na desať nových krajín.
Spornou ostáva zatiaľ časť vyhlásenia, ktorá hovorí o rešpektovaní ľudských práv a práv menšín. Spor sa týka najmä Lotyšska a Estónska, u ktorých Rusko kritizuje zaobchádzanie s rusky hovoriacou menšinou.
Slovensko podľa ministra Kukana s textom nemá žiadny problém. Kukan nepredpokladá, že by toto vyhlásenie malo negatívne dôsledky na vzťahy SR s Ruskom.
Ministri rokovali aj o situácii na Balkáne, vyslovili sa za pokračovanie úsilia vedúceho k bezpečnému, demokratickému, multietnickému a prosperujúcemu Kosovu. Na margo vývoja v Srbsku a Čiernej Hore minister Kukan konštatoval, že situácia si naďalej vyžaduje osobitnú pozornosť EÚ a vyzval ku konkrétnej podpore demokratických síl.
Čo sa týka prípadného zrušenia zbrojného embarga proti Číne, ministri sa zhodli, že túto otázku nebude možné vyriešiť počas írskeho predsedníctva v prvom polroku 2004.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed