Praha 26. apríla (TASR) - Trest doživotného odňatia slobody za sériu ôsmich vrážd a dvoch pokusov o vraždu vyniesol dnes nad manželmi Stodolovcami súd vo východočeskom Hradci Královom.
Tridsaťsedemročný Jaroslav Stodola a jeho 33-ročná manželka Dana spáchali vraždy od novembra 2001 do decembra 2002. V rokoch 2001-03 sa dopustili celkovo 21 trestných činov a z vrážd starých a bezbranných ľudí získali majetkový prospech 400.000 Kč (488.000 Sk).
Svoje vopred vyhliadnuté obete zväčša v okrese Hradec Králové vraždiaca dvojica bila, zviazala im ruky a škrtila ich.
Obhajoba navrhovala pre Jaroslava Stodolu trest od 15 do 25 rokov odňatia slobody a pre jeho manželku Danu maximálne 15 rokov väzenia.
Manželská dvojica sa dvojnásobne zapísala do dejín českej kriminalistiky - manželia Stodolovci nielenže predstihli všetkých doterajších českých masových vrahov od 19. storočia, odkedy sú k dispozícii spoľahlivé policajné údaje, ale na slobode zostávali dlhú dobu kvôli neschopnosti českej polície, ktorá vraždy považovala za samovraždy a úmrtia bez cudzieho zavinenia.
Zločiny manželov Stodolovcov sa stali nočnou morou českej polície aj justície. Za jednu vraždu bol dokonca odsúdený nevinný človek, v dvoch prípadoch polícia podozrievala a vyšetrovala nevinných. Polícia vraždy dôchodcov vôbec nerozpoznala, pretože vraždiaci manželia zakrývali stopy.
Kriminalisti opakovane porušovali interné predpisy a základne vyšetrovacie postupy. Len tak sa mohlo stať, že napriek mnohým stopám a nesúhlasu príbuzných, niektoré prípady kriminálka uzatvárala ako samovraždy, v štyroch prípadoch dospela k záveru "náhla smrť bez cudzieho zavinenia".
Vyšetrovanie v radoch polície odhalilo nedôslednosť, neprofesionalitu a hrubé chyby v úradných postupoch. Interné vyšetrovanie vyústilo do odvolania vedenia polície v Kutnej Hore, viedlo aj k preskúmaniu stoviek odložených prípadov samovrážd a náhlych úmrtí v stredných a východných Čechách. Štyria kriminalisti sú naďalej vyšetrovaní.
"Ide o najväčšiu sériu vrážd v moderných českých dejinách za posledných vyše 100 rokov," povedal pred časom pre TASR bývalý učiteľ vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) v Prahe Jaromír Slušný, ktorý je autorom knihy Svetové dejiny polície.
Kauza Stodolovcov vyniesla na svetlo sveta aj podozrenie, že polícia chcela na vyšetrovaní smrti dôchodcov šetriť finančné prostriedky. Prinajmenšom v jednom prípade policajti z Kutnej Hory chceli ušetriť 13.000 Kč na súdnej pitve.
Telo dôchodcu Stanislava Šandu, ktorého našli mŕtveho v jeho dome po požiari, nechali policajti pitvať iba v rozsahu tzv. zdravotno-bezpečnostnej pitvy, ktorú hradí zdravotná poisťovňa. Pri tejto menej podrobnej pitve sa cudzie zavinenie nezistilo.
Jaroslav Stodola a jeho manželka Dana svojou brutálnou sériou vrážd zatienili aj českých masových vrahov porevolučných 90. rokov. Člen tzv. orlického gangu Ludvík Černý bol za päť vrážd z rokov 1991-93 odsúdený v roku 1997 na doživotie.
Rovnaký počet vrážd majú na svedomí aj Ivan Roubal (vraždil v rokoch 1992-94) a Oto Biederman (1993-96), člen tzv. kolínského gangu. Obaja si odpykávajú doživotný trest.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem