SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Silvia Gašparovičová: Manžel nie je nudný patrón

Na stretnutie prišla dáma. V tmavom kostýme, bielej blúzke, starostlivo nalíčená. Pôsobila krehko, príjemne. Pred prezidentským palácom sa ale ešte odfotografovať odmietla. Budúca prvá dáma Slovenskej republiky vie, že by tým porušila dekórum.

Na stretnutie prišla dáma. V tmavom kostýme, bielej blúzke, starostlivo nalíčená. Pôsobila krehko, príjemne. Pred prezidentským palácom sa ale ešte odfotografovať odmietla. Budúca prvá dáma Slovenskej republiky vie, že by tým porušila dekórum.

SILVIA GAŠPAROVIČOVÁ poskytla SME rozhovor.

Skutočne ste sa počas čakania na výsledky druhého kola pozerali doma na hokej?

Je to pravda. Manžel je veľký fanúšik hokeja a dôležité zápasy si nedá zobrať ničím a nikým.


Ani vlastnou voľbou za prvého muža krajiny?

Myslím, že na upokojenie to bolo výborné. Poobede bol ešte na futbalovom zápase v Trnave. Prežili sme deň v pokoji a pohode.


Žiadna nervozita? Na druhom televíznom prijímači zapnuté spravodajstvo TA 3?

Ja som chodila do vedľajšej izby, manžel nie. Prekážalo mu len, že sa zápas stále predlžoval - najskôr sa rozbilo plexisklo, potom sa predlžovalo z iného dôvodu. To ho začalo znervózňovať - že asi ten hokej nedopozerá. Blížilo sa k polnoci, volali nám z centrály strany, kde dostávali prvé výsledky a začínalo to byť vážne.


Aj z výsledkov bola nervozita?

Tie tešili.Nie je manžel potom typ flegmatika?

Rokmi v politike si zvykol na určitú trpezlivosť a pokoj.


Žiadna domáca roztržka a rozbíjanie tanierov sa u vás nekonajú?

Nedá sa zase povedať, že by sme boli pokojná rodina. Manžel vie riešiť pokojne určité situácie. V každej rodine sú nejaké vášnivé prejavy, aj so zvýšeným hlasom. Tak je to aj u nás.


Boli aj prípady podobné talianskym rodinám?

Problémy a hádky vznikali niekedy kvôli deťom, keď som im viac držala stranu.


V čakaní na výsledky prvého aj druhého kola to vyzeralo, akoby bral manžel kandidatúru za prezidenta ako hru. Bolo to tak?

Prvé kolo nebolo až také napínavé, manžel aj ja sme verili, že postúpi.


S Kukanom alebo s Mečiarom?

Skôr s Kukanom. V druhom kole nakoniec vyšlo to, čo manžel položartom povedal - že kandidatúrou Schustera a Mečiara sa jeho šance zvyšujú.


Je preňho zaujímavejšie víťazstvo nad Mečiarom?

Určite. Ten dlhoročný vzájomný boj o dobrú vec konečne vyhral.


Politologička Hendersonová, ktorá píše už druhú knihu o Slovensku, povedala, že "byť nudný sa perfektne hodí k prezidentovi bez výkonnej moci". Je budúci prezident nudný?

Nie. Keď sme prišli do centrály, kde nás čakali novinári, vedel ich zabaviť. Vie vtipne reagovať často aj na vážne situácie. Nadľahčiť atmosféru.


Jeho bývalý hovorca v pozícii šéfa parlamentu Ľuboš Jurík povedal, že Ivan Gašparovič sa bude najviac ukazovať na tenise, futbale a hokeji. Bude to tak?

Vyjadrenia pána Juríka by som vôbec nehodnotila. Manžel je veľký fanúšik športu, ale pracovné povinnosti budú prvoradé. Každý dobrý prezident vo svete je aj fanúšikom športu. Tej oblasti to pomôže, je zaznávaná.


Aj vy ste boli športovkyňou, no nepôsobíte ako dravý typ, skôr pokojne.

Niekedy zdanie klame. Myslím, že opak je pravdou.


Pustíte ešte manžela ako prezidenta do pretekárskeho auta?

Ja by som ho nepustila, dúfam, že sa tej vášne už vzdá.


Keď chodieval pretekať na Babu, mali ste strach vždy, alebo to po rokoch prejde?

Mala som strach. Manžel je síce veľmi dobrý šofér, ale niekedy môže zlyhať aj auto. To sa mu raz na Babe aj stalo, havaroval a vyzeralo to hrôzostrašne.


Keď bol šéfom parlamentu, prehovoril ochrankára a sadol si za volant služobného BMW. Keď bude prezidentom a prehovorí na to isté ochrankára, budete súhlasiť?

Asi by som to nedovolila, asi by to nemal robiť.


Akú rýchlosť ste s ním už v aute absolvovali?

Manžel ženie každé auto do najvyšších otáčok. Skúša, či v technických preukazoch neklamú.


Ste typ manželky, čo jazdu komentuje?

Som absolútne proti tomu. Som presný opak. Nevšímame si pri šoférovaní jeden druhého a je to veľmi dobré.


Aké máte autá?

Manžel Škodu, ja Hondu.


Ľuboš Jurík takisto povedal, že Gašparovič bude chcieť ukázať, že nie je Mečiarom 2. Hovorili ste doma o bývalom šéfovi? Polemizovali ste o veciach, čo sa diali v HZDS?

Určite. Niektoré veci som niesla veľmi ťažko, rovnako ako manžel. S niektorými sa nestotožnil a nesúhlasil, ale v strane sa nemôžu prejaviť názory všetkých členov. Niekedy je názor čelného predstaviteľa rozhodujúci. Keby bolo po mojom, manžel by už dávno nebol v hnutí...


Čo konkrétne vám prekážalo?

Určite spojenie otázok v referende. Manžel nedokázal presadiť, aby to bolo inak.


Ako ste doma hodnotili únos Kováča, vraždu Remiáša, vylúčenie Gauliedera z parlamentu?

Určite sme nemali dostatočné informácie, aby sme to mohli hodnotiť.


Ale veď všetky informácie o únose priniesli krátko po ňom médiá.

Únos Kováča dodnes nie je vyjasnený, čo sa pohovorí v médiách, netreba brať úplne vierohodne. Určite by sme s manželom boli radi, keby sa vec vyšetrila, zistilo sa, kto to má na svedomí.


Bude sa ako prezident snažiť, aby sa zrušili Mečiarove amnestie?

Som stavebná inžinierka, ale mám aj dvojročný postgraduál na právnickej fakulte, takže viem, že to dodatočne nie je možné zrušiť. Bohužiaľ, to sa už asi nedozvieme.


Na nejakej recepcii sa určite stretnete s bývalým prezidentským párom, Kováčovcami. Ako sa vám páčilo, keď na Twiste odznela veta, že ide šéf parlamentu Gašparovič privítať prezidenta Kováča, starého uja?

Nebolo to príjemné. Manžel bol vtedy veľmi nahnevaný na správu, s ktorou šiel pán prezident do parlamentu. Manžel sa neovládol a z hnevu to slovo vyriekol. Nemalo sa to stať, nie je to príjemné ani pre pána Kováča, ani pre môjho manžela.


A ako hodnotíte noc dlhých nožov v novembri 1994? Koalícia si nechala všetky posty, poschvaľovala, čo sa dalo.

Všetci sme to pociťovali ako tvrdý počin. Táto vláda to urobila postupne. Určite sa to nemalo stať, šlo však o vec predsedu hnutia, a s tým sa manžel nestotožnil.


Manžel v kritických veciach nehlasoval alebo sa zdržal hlasovania. Určite ste o tom doma hovorili. Mal pre to problémy s predsedom Mečiarom?

Myslím si, že nebol za to chválený, ale manžel mi určite všetko nepovedal, nechcel ma až tak zaťažovať. Videl, že veľa vecí ťažko nesiem.


Prečo neodišiel z HZDS skôr?

Bol taký čestný a charakterný, že si povedal - keďže sme stranu spolu budovali pre dobrú vec a veľa dobrých vecí sa aj urobilo, pomôžem, keď zostanem. Niekedy sa to zvrátilo skôr naopak.


Ako je to s Naftou Gbely? Mali ste s ňou niekedy niečo spoločné?

V tejto kampani veľmi kvitujem, že médiá nestavali na klamstvách a lžiach. To, čo povedal pán Mečiar, je veľké klamstvo. Deti ani ja sme nikdy v žiadnej privatizácii nefigurovali.


Ako teda hodnotíte to rozdávanie podnikov mečiarovským privatizérom v roku 1994 a neskôr? Mnoho z nich skrachovalo.

Nevedela som privatizáciu pochopiť. Ako môže niekto niečo sprivatizovať, keď nemá svoje peniaze. Ľahko sa privatizuje, ak štát požičiava peniaze. Veď bolo dopredu zrejmé, že za také ceny, za aké to kúpili, a na aké im požičali banky, to nemôžu splácať. Absolútne som sa s tým nevedela stotožniť.


Aký bol váš názor na Vladimíra Mečiara. Stretli ste sa s ním aj osobne?

Iba na oficiálnych podujatiach, kde sme si podali ruky. To bolo všetko.


Poznáte jeho manželku? Pôsobí dosť zakríknuto, je taká?

S ňou som tiež prehodila iba pár viet. Neviem ju vôbec posúdiť.


Považujete aj vy porážku Mečiara Gašparovičom za najväčšiu porážku v politickom živote predsedu HZDS?

Áno.


Aký je to pocit stať sa prvou dámou krajiny?

Nerozmýšľala som nad sebou, vnímala som to ako kandidatúru manžela. Mala som obrovskú radosť. Čo z toho vyplýva pre mňa, som ešte nebrala do úvahy.


Ako reagovali deti na otcovo víťazstvo?

Netešili sa popularite, ktorá ich čaká, ale tešili sa z úspechu otca. Takisto sa veľmi potešili vnuci.


Ktorou prvou dámou vo svete sa budete inšpirovať vy?

Nemám vzory. Viem, čo chcem robiť, čím chcem ľudí osloviť. Môj prednostný cieľ je pomôcť viacerým vzdelávacím projektom a hendikepovaným deťom. V hlave mám dosť projektov a cieľov. Dúfam, že sa nájde aj dosť ľudí, ktorí mi s tým pomôžu, a tá práca bude osožná.


Už teraz začínate uvažovať o budovaní svojho tímu?

Uvažujem. Určite to budú niektorí bývalí spolupracovníci z ministerstva stavebníctva, kde som predtým pôsobila. Aj niektorí, s ktorými som sa síce predtým nepoznala, ale oslovia ma svojimi kvalitami.


Dvere sú teda otvorené aj neznámym ľuďom s víziou?

Určite.


Využijete aj služby odborníka v oblasti protokolu?

Určite, protokol je tam zahrnutý.


Možno niektoré veci ovládate i dnes - ako sa napríklad na oficiálnom podujatí jedáva banán?

Na tanieriku s nožom a vidličkou.


Čo by ste si obliekli na stretnutie s pápežom a čo na večernú recepciu, ak je na pozvánke uvedený odev informal?

K pápežovi tmavý kostým, klobúk a rukavičky. Na večernú recepciu tmavý kostým s blúzkou. Šatník si inak určite budem musieť doplniť. Do práce som rada chodila v športovom oblečení.


Gašparovič v čase šéfovania parlamentu hovoril, že ste zarábali viac ako on. Kto je teda hlavou rodiny?

Určite manžel. So zárobkom to bolo skôr striedavé. Nikdy som nemala len jedno zamestnanie, vždy viac, aby sme mali viac peňazí, mohli cestovať, pekne sa obliekať, ale manžel zase viac publikoval. Takže sme sa vzájomne dopĺňali.


Emília Kováčová po zvolení pána Kováča do úradu prezidenta písala, že doma je jeho úlohou vynášať smeti. Ako to je vo vašej rodine? Čo je úlohou manžela?

Už dlhodobo mi doma nepomáha. Varenie je pre neho neznámy pojem. Nič okrem čaju a praženice by asi dobre nedopadlo. Vnuci síce tvrdia, že varí výborne, lebo na chate má na starosti dobrý kotlíkový guláš, ale pritom zamestná nás všetkých.


Čo teda robí doma, keď je pohoda?

Okrem práce trávi veľa času pri televízore. Sleduje maximum športových prenosov a politické relácie. Tie nevynechávam ani ja.


Polemizujete pri nich?

Určite. Aj vášnivo.


Vzali ste sa po štyroch mesiacoch chodenia. Tento risk vám vyšiel. Náhoda?

Možno nie sme jediní. Mali sme šťastie, že sme boli podobné povahy, mali sme podobné názory a záľuby. To je pre spoločný život dôležité, rovnako ako vzájomná akceptácia a tolerancia. Vedieť sa prispôsobiť a brať ohľad na to, že človeka ťažko možno zmeniť.


To ste vedeli už v prvých rokoch manželstva?

Nie, na to sme prišli po čase.


Čo vám na manželovi imponuje?

To, že svoju prácu robí dobre, zodpovedne ako odborník, že je zásadový a nedá sa veľmi ovplyvniť. Najviac ma teší, že sa bude môcť rozhodovať sám za seba. Kompromisy sa robia v každej pozícii, ale zlé rozhodnutie určite neurobí.


Dáva vám darčeky? Prinesie vám niekedy len tak kvetiny?

Darčeky mi kupuje na výročia. A často ich vyberá sám.


Čo pekné ste naposledy dostali?

Náhrdelník z bieleho zlata. Veľmi som po ňom túžila. Na narodeniny mi nikdy nezabudne priniesť ruže. Inak, kvetiny len tak nenosí, nie je až taký romantický.


Vyzerá to, že je, nežne vám hovorí Murko.

Asi som to nemala prezradiť." (smiech) "Až také odvážne to nie je, takto ma oslovoval aj na verejnosti. Som však pripravená nevyhýbať sa otázkam v súkromí.


Keď bol manžel šéfom parlamentu, neprekážala vám ochranka aspoň na dovolenkách?

Prekážala. Možno preto sme na ne chodili veľmi málo. Prekážať nám bude aj teraz, ale iné nám nezostáva.


Teraz budete mať ochranku aj vy. Budete sa snažiť o priateľstvo?

Som kamarátsky typ, vari to bude dobré.


A je niečo, čo vás na manželovi rozčuľuje?

Niekedy je viac tvrdohlavý, ako by som si želala. Do určitých vecí mu vôbec nemôžem hovoriť, ale vlastne sa do jeho práce hovoriť ani nesnažím. A, mimochodom, niekedy môže byť tvrdohlavosť aj pozitívna.


V roku 1996 ste však ľudí pobúrili vy. Keď ste si sama sebe predali ako konateľka Železničného staviteľstva Ford Escort za 45-tisíc na splátky. Stál vám ten predaj za negatívne zviditeľnenie sa?

To by som brala ako účelovo podané informácie a ich zneužitie. Médiám ich poskytol privatizér tej firmy. S jeho činmi sme sa nestotožnili. Pravda bola taká, že ten, kto firmu sprivatizoval, ponúkol príliš vysokú cenu. Splácať sme to nemohli, zákazky veľmi nešli, preto sme si nasilu museli odkúpiť firemné autá. Nebolo na ich opravy. Vyšlo ma to oveľa viac. Okamžite som musela platiť opravy, mám na to aj doklady. Zánovné auto ma s nimi vyšlo vyše 100-tisíc korún. Vtedy ma veľmi hnevalo, že sa médiá nespýtali na názor druhej strany. Všetky súdy sa už, našťastie, ukončili a dali za pravdu nám.


Vypočítate mi zhruba výšku majetku?

Samozrejme. V Limbachu máme rodinný dom v hodnote 6 miliónov, v Bratislave družstevný byt, ktorý sme kúpili za 35-tisíc korún. V reštitúcii som dostala pol obytného domu v širšom centre Bratislavy, ktorý máme s deťmi. Je skôr však záťažou, predtým sa oň nikto nestaral, keďže bol v štátnych rukách. Vyžaduje rozsiahle opravy. Máme ešte typovú, drevenú, veľmi lacnú chatu, vyšla 350-tisíc korún. A nejaké úspory na účte.


Aká je najdrahšia vec, ktorú vlastníte? Okrem manžela prezidenta?

(smiech) "Svoju rodinu."


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 086
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 927
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 071
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 216
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 660
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 316
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 728
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 537
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 258
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 258
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Vydrží prímerie tentoraz?
Doterajší prezident Danny Faure svoju pozíciu neobhájil.

Jedenásta nedeľa za sebou. Do ulíc vyšli opäť desaťtisíce Bielorusov

Lukašenkovi uplynulo ultimátum, ktoré mu dala Cichanovská.

V Bielorusko opäť vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí.

Izrael schválil dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov s Bahrajnom

V septembri Izrael uzavrel rovnakú dohodu so Spojenými arabskými emirátmi.

Izraelský remiér Benjamin Netanjahu.