Londýn 24. apríla (TASR) - Veľká Británia začne od budúceho týždňa vydávať identifikačné karty s biometrickými údajmi v rámci stratégie, ktorú zaviedla centrálna vláda v boji proti terorizmu. Oznámilo to dnes ministerstvo vnútra.
Pilotná skúška sa začne od pondelka a potrvá 12 týždňov. V rámci rozsiahleho biometrického testovania krajina získa tisíce odtlačkov prstov, skenov tváre a očnej rohovky, ktoré použije pri vydávaní identifikačných legitimácií s biometrickými údajmi nositeľa. Podľa správ BBC by sa na skúšobnom programe mohlo zúčastniť do 10.000 dobrovoľníkov.
Vláda Tonyho Blaira považuje identifikačné preukazy za kľúčový faktor ochrany pred hrozbou, ktorú predstavujú skupiny ako al-Káida najhľadanejšieho teroristu Usámu bin Ládina. Krok je zároveň reakciou na narastajúci tlak volajúci po obmedzení ilegálnej imigrácie.
K vydávaniu kariet dôjde prvýkrát od 50. rokov minulého storočia. Briti museli doteraz, na rozdiel od väčšiny Európanov, nosiť pri sebe identifikačnú dokumentáciu len v čase vojny. Povinné preukazy totožnosti boli naposledy zrušené v roku 1952.
Začiatkom mesiaca premiér Blair po sérii protiteroristických záťahov v krajine naznačil, že Británia urýchli vydávanie povinných identifikačných kariet.
Rozhodnutie o znovuzavedení povinnej legitimácie vyvolalo búrku protestov zo strany skupín za ľudské práva, ktoré to považujú za nerozumný čin a zásah do súkromia. Podľa nich skúsenosti z iných európskych krajín ukazujú, že legitimačné karty sú "drahé, neúčinné a poškodzujú vzťahy vo vnútri komunity". Na rozdiel od nich však až 80 percent Britov výdaj kariet podporuje.