Ženeva/Londýn 23. apríla (TASR) - Tajnostkárska Severná Kórea, ktorá iba zriedkakedy pripustí, že sa ocitla v núdzi, dnes oficiálne požiadala OSN o pomoc v súvislosti so štvrtkovou explóziou na vlakovej stanici.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) so sídlom v New Yorku oznámil, že dnes dostal oficiálnu žiadosť o pomoc pri katastrofe. OCHA však nešpecifikovala, o aký druh pomoci ju žiadala KĽDR. S odvolaním sa na údaje Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) zároveň informovala, že záchranárom sa zatiaľ podarilo vytiahnuť 54 tiel zo scény nehody, ku ktorej došlo v meste Rjong-čon nachádzajúcom sa iba 20 km od čínskych hraníc. Podľa dočasnej bilancie MVČK bolo vyše 1200 ľudí zranených.
V Londýne dnes hovorkyňa britského ministerstva zahraničných vecí oznámila, že pri výbuchu vlaku s výbušninami v Severnej Kórei zahynulo niekoľko sto ľudí a tisíce boli zranených. Citovala britského veľvyslanca v severokórejskom Pchjongjangu Davida Slinna.
"Niekoľko stoviek ľudí bolo zabitých a niekoľko tisíc zranených," citovala hovorkyňu agentúra AFP stým, že veľvyslanec dostal údaje oficiálne od severokórejských vládnych predstaviteľov.
Írska mimovládna organizácia Concern so sídlom v Pchjongjangu však ústami svojej reprezentantky v Pchjongjangu Anne OďMahonyovej oznámila, že pri nešťastí zahynulo 150 osôb, prevažne školopovinných detí, a tisíc ľudí bolo zranených.
"Tieto čísla nám dalo severokórejské ministerstvo zahraničných vecí," informovala niekoľko hodín pred vyhlásením britskej Foreign Office.
Hoci kórejské médiá o nehode neinformovali, schudobnený komunistický štát prijal ponuky o pomoc od niekoľkých medzinárodných a podporných agentúr. Agentúry OSN poskytli KĽDR zdravotné vybavenie pre nemocnice a najnutnejšie lieky. Pomoc tam má doraziť už v sobotu. Červený kríž pripravuje prikrývky a vybavenie do kuchyne na pomoc postihnutým občanom.
K nešťastiu došlo pri výbuchu dynamitu určeného na použitie pri výstavbe tunela uloženého vo vagónoch. Podľa Concern došlo k výbuchu v dôsledku neopatrného zaobchádzania s elektrickým vedením.
Robotníci sa údajne pokúšali oddeliť vagóny s dynamitom a pripojiť ich k ďalšiemu vlaku, pričom zachytili elektrické vedenie nad nimi a spôsobili tým silnú explóziu.
Obrovský výbuch celkom zničil železničnú stanicu 120.000-ového mesta a deti, ktoré sú medzi obeťami, zachytil počas obedňajšej prestávky vo vyučovaní. Celý sektor "premenil na ruiny a teraz pripomína zónu, ktorá bola podrobená masívnemu bombardovaniu," citovala svedkov juhokórejská agentúra Jonhap. Budovy v okruhu 500 metrov, vrátane jednej školy, zmietla zo zeme, dodáva Jonhap s tým, že na stanici sa v momente výbuchu nachádzalo asi 500 ľudí, cestujúci a zamestnanci železnice.
Explózia zničila vyše 8000 budov, z toho 1850 celkom a okolo 6000 čiastočne, uviedla čínska agentúra Nová Čína s odvolaním sa na MVČK v Pchjongjangu.
V oblasti vyhlásili kalamitný stav.
V najbližšom čínskom meste za hranicami sa pripravili na príjem obetí, avšak nik neprišiel. "Zostali sme hore celú noc a čakali sme, ale neprišli," citovala AFP pracovníkov nemocnice.
Explózia "podľa všetkého nemá nič do činenia s terorizmom," uviedol vo štvrtok vládny zdroj v juhokórejskej metropole Soul, citovaný televíziou MBC. Severokórejské médiá zostali ticho, verné tajnostkárskej reputácii stalinského režimu. Vláda však požiadala Červený kríž, aby sa dostavil na miesto drámy a prijala pomoc OSN.
Agentúra OSN - Svetový program výživy informovala, že jej reprezentant v Severnej Kórei sa dostaví na miesto katastrofy v sobotu.
Južná Kórea, ktorej prezident vyjadril Severnej Kórei úprimnú sústrasť, podobne ako Austrália a USA napriek zlým vzťahom s Pchjongjangom, ponúkli postihnutej krajine svoju pomoc.