Najviac pozornosti sa ušlo slovenským Rómom.
Noviny opisujú život Rómov z Moldavy nad Bodvou, všímajú si ich sociálnu situáciu: nízke sociálne dávky, nezamestnanosť, diskrimináciu a informujú aj o demonštráciách, ktorými Rómovia reagovali na zníženie sociálnych dávok. Zásah bezpečnostných zložiek v Trebišove označil denník Times za brutálny. Autor v článku píše, že Rómovia tvoria takmer desať percent obyvateľov Slovenska, no v sprievodnej tabuľke uvádza, že ich je 1,7 percenta.
Okrem Rómov venuje Times pozornosť predovšetkým pobaltským republikám a tamojšej ruskej menšine a pripomína, že v Lotyšsku a Estónsku tvoria Rusi takmer 30 percent obyvateľov, nie sú však občanmi týchto dvoch krajín. Občanmi Estónska sa môžu stať po absolvovaní prísnych jazykových testov. Rusi sú v pobaltských štátoch ľuďmi bez občianstva a patria medzi najchudobnejšie vrstvy, píše Times a cituje lotyšských nacionalistov, ktorí navrhujú Rusov z krajiny vypovedať.
Kritike neušlo ani Slovinsko, kde občania v referende odmietli priznať občianstvo asi 18.000 príslušníkom národnostných menšín. Ide o občanov bývalej Juhoslávie, ktorých však v roku 1991, keď Slovinsko získalo nezávislosť, z registrov jednoducho vymazali.
Európska únia teda zdedí problémy nových členov. Slovenských Rómov, pre ktorých je členstvo v EÚ nádejou, že si tam nájdu prácu, i ľudí bez občianstva, pre ktorých je imigrácia na Západ jedinou cestou z trápenia, uzatvárajú Times.