Madrid/Berlín 20. apríla (TASR) - Odchod španielskych vojakov z Iraku dnes podrobne rozoberajú viaceré európske denníky. Madridský El Mundo tento krok víta, no súčasne vyzýva na "zmierenie s bývalými vládnymi ľudovcami, ktorí španielskych vojakov do Iraku vyslali".
"Nebolo by rozumné podporovať nepriateľstvo voči ľudovcom, ktorí za to, že do Iraku poslali španielskych vojakov, už politicky zaplatili." El País sa domnieva, že Španielsko by sa malo postarať aj o to, aby väčšina Iračanov nevnímala prítomnosť medzinárodných jednotiek v krajine ako nejakú koloniálnu okupáciu, voči ktorej sa treba brániť.
Podľa iného madridského denníka - La Razon, nový španielsky premiér sa ale svojou zahraničnou politikou pripravuje o skvelú možnosť, ako pomôcť Španielom vyšvihnúť sa opäť do sedla. "Premiér plní sľub, ale naše krajina znovu chýba v čase, keď Západ stojí na historickej križovatke."
Aj ABC má obavy z dôsledkov premiérovho rozhodnutia stiahnuť španielskych vojakov z Iraku: "Prinesie to novú zahraničnú politiku. Namiesto toho, aby sa formovala v spolupráci so spojencami a medzinárodnými inštitúciami, ku ktorým Španielsko patrí, bude musieť improvizovať. Naša krajina sa tak vráti späť do diplomatickej nestability, ktorú sa v posledných rokoch podarilo prekonať."
Nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung má obavy, že rozhodnutie Španielska stiahnuť svojich vojakov z Iraku do 15 dní môže povzbudiť terorizmus. Premiér José Luis Rodríguez Zapatero mohol podľa týchto novín po útokoch v Madride z 11. marca vyhlásiť, že nemôže v tejto chvíli dodržať svoj predvolebný sľub, ale Zapatero sa ešte ani nestačil rozhliadnuť v úrade a už urýchlil stiahnutie vojakov, ktoré teraz vyzerá ako útek.
Denník priznáva, že vlády nesmú ignorovať vôľu voličov, ale Španielsku teraz hrozí, že bude v dejinách medzinárodného terorizmu figurovať ako príklad toho, ako môžu bombové útoky zbaviť nejakú vládu úradu, primať jej vojakov k odchodu z nejakej krajiny a k vystúpeniu z aliancie s Američanmi.
Ďalší nemecký denník Die Tageszeitung však označuje názor, že Španielsko ustúpilo teroristom ako "nový mýtus alebo dokonca klamstvo". Podľa neho sa Zapatero len vrátil k princípom, ktoré madridská vláda nemala nikdy opustiť, napríklad k partnerstvu s arabskými štátmi na brehu Stredozemného mora a s Latinskou Amerikou. Premiér dal jasne najavo, že španielski vojaci môžu v Iraku zostať len na základe mandátu OSN. Je preto logické, že Španielsko teraz sťahuje vojakov, ale v Bezpečnostnej rade pokračuje v snahe o pridelení väčšej úlohy OSN v Iraku.
Rakúsky Der Standard rozlišuje medzi vojenským a symbolickým dopadom odchodu Španielov z Iraku. Z vojenského hľadiska je to totiž strata, s ktorou sa Američania ľahko vyrovnajú, ale symbolicky to znamená citeľné oslabenie Američanmi zostavenej "koalície ochotných".
Je tiež viac než pravdepodobné, že po Španielsku aj ďalšie krajiny zvážia riziká spojené s pôsobením v Iraku. Navyše celá záležitosť má ešte európsky rozmer, konkrétne ide o to, ako tento vývoj ovplyvní krajiny strednej a východnej Európy, nových členov Európskej únie, ktorých vojaci sú tiež v Iraku. Jedna vec je istá: ich odchod z Iraku by skončil úplnou anarchiou, dodávajú noviny.